Založ si blog

Som niekto, kto vyzerá skoro ako vy . . .

Začať písať tento blok nie je ničím iným, len túžbou byť vypočutý. Som niekto, kto vyzerá skoro ako vy. Dokážem sa hýbať, byť smutný, alebo cítiť bolesť. Mám oči a uši ako vy a jediný rozdiel medzi nami je, že vy ešte máte svoje práva. Asi tušíte kam tým mierim. Som väzeň. Človek uväznený medzi stenami, ktoré mi v tichu robia spoločnosť. A práve preto, čo si väčšina z vás teraz pomyslela, som sa dal na blogovanie.

Nikto sa nenarodí ako väzeň, alebo zločinec. Tiež som pred rokmi žil tak, že by ma ani nenapadlo ako môžem dopadnúť. Vlastnil som mylné predstavy o tom, ako funguje štát, polícia, súdnictvo a ľudovo povedané basy. Aj ja som hovorieval, tak im treba, nemali robiť hlúposti. Lenže teraz chápem tri veci. Prvá, v živote sa deje jedna vec za druhou, prvá v dôsledku druhej. Za druhé, ak by robili na ulici prieskum čo väzňom pridať, stravu, peniaze, alebo trest, väčšina povie trest. V poriadku, tiež by som to kedysi urobil. Za tretie, vždy vás vypočuje desať percent ľudí, dá vám za pravdu. Presne taká istá časť bude oponovať a zvyšným osemdesiatim percentám to bude jedno.

 

Preto chcem ľudom priblížiť aká je skutočnosť. Nechcem sa ľutovať, ani nebudem, o sebe neprehovorím ani slovo. Všetko čo napíšem budú príbehy, s ktorými som prišiel do kontaktu a ako človek s nimi nemôžem súhlasiť. A pri troche šťastia aspoň pár ľudí zmení názor. A prvé čo ma pri myšlienke justície napadne, je tiknutie spravodlivosti spravodlivosťou v mene spravodlivosti. Nikdy, ale že absolútne nikdy za jej fungovaním nehľadajte logiku či zdravý rozum. Sú to úhlavní nepriatelia slovenskej spravodlivosti. Už dávno je slovo spravodlivosť zneužívaná … ani neviem ako to popísať. Krivodlivosť? Ale začnem od začínajúceho článku dobre premazaného stroja s názvom mašinéria typu nonsens. Polícia. Každý vidí činnosť polície, čo všetko vyplávalo na povrch ako bublina čo praskla na hladine. Teraz povolám logiku. Prečo za rok 2018 prudko stúpla intenzita zásahov a vyriešených prípadov? Prečo tomu tak nebolo pred 21.2.2018? Asi viete na akú udalosť narážam. Dovtedy nevedeli o tých veľkých skupinách čo zadržali? Ja som s nimi prišiel do kontaktu a porozprávali mi veľa zaujímavých vecí o tom, ako si ľudia z polície brali podiely z ich činnosti a zrazu sa rozhodli byť čestnými? Zo dňa na deň? Ich tieň vlastných skutkov nedobehne ako nás? A kto by čosi povedal? Skončíte vo väzbe a nedostane sa odtiaľ? Neveríte? Tak čítajte ďalej.

 

Druhý diel skladačky je prokuratúra. Teraz na chvíľu odložím osobné predsudky. Zapnite si správy a sledujte spojenia vyslovene s týmto úradom. Prokurátor sa odvolal proti trestu, nakoľko sa mu zdal nedostatočný. Prokurátor navrhol väzbu, nakoľko… Vždy ide proti tým, čo sú obvinení. Je to proste pravidlo, odvoláva sa aj na rozsudky o nevine. Teraz vložím osobné predsudky. Keby niet prokuratúry poviem, ani JUDr. Milada Horáková by nebola obesená a s ňou desiatky ďalších nevinných osôb. Netreba zabúdať na históriu, ktorá je plná ponaučení.

 

Tretím článkom sú súdy. Marián Kočner, každého to napadlo, no takých ľudí je tu viac rozosiatych po celej krajine. Súhlasím s novozvolenou vládou, v súdnictve si zmýlili svojvôľu s nezávislosťou. Sudca nemôže zhodnotiť podľa svojho právneho názoru prípad a porušiť tak zákon. Má dodržiavať zákony a nie ich porušovať. Je neprijateľné, aby niektorých z nás za to trestali a samy ho pri tom porušovali. Som veľmi rád, že toľkí z nich skončili v celách, nie kvôli škodoradosti, ale aby videli kam posielali ľudí, niekedy zbytočne. Neprajem im basu, verte či neverte, prajem im tak mesiac väzby, aby niektorých oslobodili a oni rozhodovali s novou skúsenosťou. Pridávam sa k Markovi Twainovi, ktorý povedal : Svet je zle usporiadaný. Králi by mali z času na čas pocítiť svoje zákony, a tak Králi by mali z času na čas pocítiť svoje zákony, a tak sa naučiť milosrdenstvu.

 

Možno budú mať tiež šváby na celách, budú trpieť klaustrofóbiou, nebudú v kontakte s rodinou a budú sa k nim správať ako k hlúpemu zvieraťu.

Tým sa dostávam k poslednej časti skladačky. Väzenstvo. Strážnici, alebo bachari zabúdajú, že sme ľudia. Oni chodia po pracovnej dobe von, cítia čerstvý vzduch, nemajú v hlave scenáre plné beznádeje ako my. No často zabúdajú kto v skutočnosti sme. Ľudia. Ľudia, čo sa zle rozhodli, alebo urobili jednu chybu, ale stále ľudia.

Teraz, aby bolo jasné, chcem sa dištancovať od násilníkov, vrahov a podobne. Nie sme všetci takí. Väčšina z nás nie. Ak sú všetky diely skladačky súdržné, nemôžete nič a z inštitútu spravodlivosti sa stáva zbraň, čo zabíja pomaly a bez dôkazov Samozrejme, nechcem hádzať všetkých sudcov a policajtov do jedného vreca, česť a hlboká úcta tým, čo naozaj poctivo robia svoju prácu a vieme, že jednoduchá nie je.  V ďalších príspevkov rozoberieme jednotlivé témy, opíšem jednotlivé príbehy, ktoré sa nedozviete ani v správach či novinách. Preto píšem pod pseudonymom, tento systém nemá rád pravdu a trestá odvážnych.

Veľmi podozrivý prípad. . . alias ako to u nás chodí.

28.03.2021

V dnešnom príspevku vám sprostredkujem ďalší príbeh spoza mreží o mužovi, ktorého nazvem Pavol. Akademicky vzdelaný človek, ovláda niekoľko jazykov, väčšinu života strávil v Rakúsku. Prežil už vyše päťdesiat zím. Hoci nie je Slovák, jeho bývalá manželka a dcéra sú. Za hrubé mreže ho posadili za obzvlášť závažný zločin podvodu. Čo znamená obzvlášť [...]

Opätovné zadržanie Jankovskej

06.03.2021

Vytúžené prepustenie na slobodu, otvárajú sa dvere, sloboda začína šeptať rečou príjemného vánku. Už len pár krokov a trápenie skončí. Už žiadne námatkové kontroly, vyzliekanie do naha (mne sa to stalo, keď som písal tieto riadky), lebo predpisy tak kážu. Už žiadne trieskanie do dverí o päť štyridsať päť. Zbohom erárne prádlo, zbohom budenie svetlom každú [...]

Naši premiéri! Únosy, bicykle, prostitútky a …

01.03.2021

Celý život ma vychovávali v duchu striktného dodržiavania zákonov, spoločenských konvencií i nasledovania vážených ľudí, čo vedú náš úžasný štát. ,,Tento človek je dar nášho ľudu, náš pán predseda, pán premiér,“ ukazovala mama tučným klobáskovým prstom na muža v obleku, vystupujúceho za sklom televízora. ,,On nás všetkých zachráni!“ dušovala sa [...]

George Floyd Officer Trial

Expolicajta Chauvina uznali za vinného z vraždy Floyda

20.04.2021 23:24, aktualizované: 23:48

Vynesenie verdiktu sprevádzali prísne bezpečnostné opatrenia, budova súdu bola obohnaná ostnatým drôtom aj betónovými zátarasami a do ulíc Minneapolisu boli nasadené tisícky policajtov.

Vladimir Putin

Mierové rozhovory v konfliktnej oblasti? Zelenskyj navrhol Putinovi stretnutie v Donbase

20.04.2021 22:33

Ukrajinský prezident tiež poznamenal, že v konflikte medzi ukrajinskými vládnymi silami a proruskými separatistami "ide o milióny životov".

Armin Laschet

Strach zo zelenej kancelárky zomkol čiernych sokov

20.04.2021 21:47

Annalena Baerbocková alebo Armin Laschet? Jeden z nich s najväčšou pravdepodobnosťou po septembrových parlamentných voľbách v Nemecku nahradí dosluhujúcu kancelárku Angelu Merkelovú.

Peter Kmec, Ide o pravdu

Kmec (Hlas) v Ide o pravdu: Heger je len neinformovaný hovorca Matoviča

20.04.2021 20:30

Ruskí agenti mali byť za výbuchom českého muničného skladu v roku 2014. „SIS aj vojenské spravodajstvo musia informovať poslancov,“ povedal v relácii Ide o pravdu poslanec Peter Kmec.

captivum

Nikto sa nenarodí ako väzeň, alebo zločinec.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 34
Celková čítanosť: 154544x
Priemerná čítanosť článkov: 4545x

Autor blogu

Kategórie