Založ si blog

Slepá spravodlivosť?

Jeden krátky článok na zamyslenie … Rád by som sa vyjadril k súčasnej afére sudcov, kde city človeka sa vzbúria rýchlejšie než jeho inteligencia. Neviem sa ubrániť zmiešaným dojmom. Veľa z nich je stíhaných na slobode, niektorí sa priznali, ibaže ja v tomto vidím takú čiernu dieru, že i tá najbližšia v našej galaxii by sa hanbila. Čo ma azda najviac pobúrilo, bol dôvod prepustenia jednej zo sudkýň. Dôvod: matka samoživiteľka, priznala sa a navyše zle znášala celu. Tak vážená, vitajte v našom svete. Koľko ľudí s rovnakými okolnosťami ste poslali vy osobne do väzby. Vy alebo vaši kolegovia. Niežeby som nevlastnil dostatok empatie či súcitu ale nie je to sebecké? Kiežby ste vedeli koľko ľudí sa tu povešalo, o ktorých nikdy v médiách nehovoria. Koľko rodín sa rozpadlo .. a pritom dohovor o ľudských právach ochraňuje slobodu pri stíhaní a taktiež chráni rodinu.  Prax: možno 20 percent sudcov na to prihliada, asi tak ako s tými náramkami, ktoré nosí zrejme iba pán Rusko. A skúste sa odvolať na európsky súd ak máte 2 roky. Nech sa páči.. aj nám plynie čas odlišne.

Poďme konečne do praxe ako som sľúbil. Na jednej strane sudkyňa. Ideál čestnosti a spravodlivosti, modla zodpovedných rozhodnutí, čo majú moc životy meniť či ničiť. Žena s váženým postavením, vyžadujúcim si úctu. Na strane druhej obyčajný chlapec, ktorý skôr začína so životom než by mal niečo odžité. Má tehotnú priateľku, ktorá je v najkrajšej fáze života, známy ho poprosí aby niekoho alebo niečo odviezol, dá mu menej ako sto euro a on šiel. Možno aj tušil, že robí niečo čo by nemal ale radšej sám seba presvedčí, že všetko je v poriadku. Predsa potrebujú peniaze, čoskoro sa stanú rodičmi. Možno sa pýtate, prečo by to robil a moja odpoveď znie: vari existuje človek čo by nebol nikdy naivný? Ak ste odpovedali áno, tak gratulujem, ste lepší ako väčšina sveta. A teraz dva odlišné prípady, dva odlišné osudy. Sudkyňa po dvoch dňoch pri deťoch na slobode, za myslím si oveľa morálnejšiu a škodovo väčšiu ujmu ako mladý chlapec, ktorý nikdy pred tým nezakopol. Za svoju „kariéru“ väzňa som zažil dva prípady tohto mladého chlapca. Jeden vedel, že robí čo nemá ale nestaral sa, dostal stovku plus na benzín, priznal sa a po pol roku väzby dostal päť rokov basy. Natvrdo. Druhý nevedel a strávil pol roka vo väzbe preventívne, teda aby nepáchal trestnú činnosť. Ani jeden z nich nevykonal násilný trestný čin. Odviezli ste už niekedy niekoho a nevedeli ste čo má v taške alebo vo vreckách? Tak pozor. Pokiaľ pôjde o vás a nie ste sudca, nikoho nebude zaujímať, že ste o niečom nevedeli. Prečo teda toľko ľudí sedí vo väzbe len z obavy z pokračovania? Mnohí sú stíhaní po prvý raz. Takýto argument je porušovaním rešpektovania článku šesť dohovoru o ľudských právach podľa ktorého sa považuje každá osoba za nevinnú pokiaľ nebude uznaná vinnou.

Prezumpcia neviny. Žiaľ, táto prezumpcia bola zastavená na našich hraniciach, nie kvôli korona vírusu ale …prečo to nech odpovedia sudcovia. Mnoho krát ma argument preventívnej väzby asi takýto dôvod: Dom zhorel do tla a týždeň po jeho vyhorení nad ním stoja hasiči s namierenými hadicami, z obavy ak by chcel požiar pokračovať. Takže mladý perspektívny život jeden pol roka, druhý päť. A sudkyňa? Von na podmienku. Možno sa opýtate prečo ju nedostal aj ten s basou natvrdo. Žiaľ, nemohol lebo naša legislatíva je nastavená tak , že niekto znásilní alebo zabije ženu a môže dostať menej ako ten, čo hoci urobil čo nemal ale neublížil nikomu. V tom sa náš systém líši od zbytku európskej únie drasticky. Stačí pozerať správy, kde hlásili, že za nedodržanie určitých predpisov ohľadom karantény hrozia až desať ročným trestom, kdeže to v Čechách iba ročným. Ako vraví jeden všedný väzeň: „rozdávajú to ako lentilky“.

Veľmi podozrivý prípad. . . alias ako to u nás chodí.

28.03.2021

V dnešnom príspevku vám sprostredkujem ďalší príbeh spoza mreží o mužovi, ktorého nazvem Pavol. Akademicky vzdelaný človek, ovláda niekoľko jazykov, väčšinu života strávil v Rakúsku. Prežil už vyše päťdesiat zím. Hoci nie je Slovák, jeho bývalá manželka a dcéra sú. Za hrubé mreže ho posadili za obzvlášť závažný zločin podvodu. Čo znamená obzvlášť [...]

Opätovné zadržanie Jankovskej

06.03.2021

Vytúžené prepustenie na slobodu, otvárajú sa dvere, sloboda začína šeptať rečou príjemného vánku. Už len pár krokov a trápenie skončí. Už žiadne námatkové kontroly, vyzliekanie do naha (mne sa to stalo, keď som písal tieto riadky), lebo predpisy tak kážu. Už žiadne trieskanie do dverí o päť štyridsať päť. Zbohom erárne prádlo, zbohom budenie svetlom každú [...]

Naši premiéri! Únosy, bicykle, prostitútky a …

01.03.2021

Celý život ma vychovávali v duchu striktného dodržiavania zákonov, spoločenských konvencií i nasledovania vážených ľudí, čo vedú náš úžasný štát. ,,Tento človek je dar nášho ľudu, náš pán predseda, pán premiér,“ ukazovala mama tučným klobáskovým prstom na muža v obleku, vystupujúceho za sklom televízora. ,,On nás všetkých zachráni!“ dušovala sa [...]

George Floyd Officer Trial

Expolicajta Chauvina uznali za vinného z vraždy Floyda

20.04.2021 23:24, aktualizované: 23:48

Vynesenie verdiktu sprevádzali prísne bezpečnostné opatrenia, budova súdu bola obohnaná ostnatým drôtom aj betónovými zátarasami a do ulíc Minneapolisu boli nasadené tisícky policajtov.

Vladimir Putin

Mierové rozhovory v konfliktnej oblasti? Zelenskyj navrhol Putinovi stretnutie v Donbase

20.04.2021 22:33

Ukrajinský prezident tiež poznamenal, že v konflikte medzi ukrajinskými vládnymi silami a proruskými separatistami "ide o milióny životov".

Armin Laschet

Strach zo zelenej kancelárky zomkol čiernych sokov

20.04.2021 21:47

Annalena Baerbocková alebo Armin Laschet? Jeden z nich s najväčšou pravdepodobnosťou po septembrových parlamentných voľbách v Nemecku nahradí dosluhujúcu kancelárku Angelu Merkelovú.

Peter Kmec, Ide o pravdu

Kmec (Hlas) v Ide o pravdu: Heger je len neinformovaný hovorca Matoviča

20.04.2021 20:30

Ruskí agenti mali byť za výbuchom českého muničného skladu v roku 2014. „SIS aj vojenské spravodajstvo musia informovať poslancov,“ povedal v relácii Ide o pravdu poslanec Peter Kmec.

captivum

Nikto sa nenarodí ako väzeň, alebo zločinec.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 34
Celková čítanosť: 154545x
Priemerná čítanosť článkov: 4545x

Autor blogu

Kategórie