Založ si blog

Tresty Slovensko vs. Európa.

V poslednom príspevku som obdržal pár komentárov typu, že kritizujem trest, ale kde je vina? Tak som sa rozhodol priblížiť túto tému, ale trochu inak. To, čo teraz vyzerá zle, môže byť v budúcnosti vnímané odlišne.

Niccolò Machiavelli

Zdroj: Adobe Stock images

Niccolò Machiavelli vravel: Čas, ten so sebou strháva všetko. Dobro v ňom môže vyzerať ako zlo, zlo ako dobro. Dnes hľadíme do minulosti na tresty histórie a nazývame ich barbarské. Nie je to až tak dávno, keď za Henricha VIII. platili zákony, ktoré umožňovali trestať rozvarením za živa alebo upálením. Európska únia neraz kritizovala naše súdnictvo a väzenstvo. A keďže ste mi v komentároch naznačili, že mi má byť ľúto tých obetí, ktorým väzni ublížili, zastávam presvedčenie z môjho úplne prvého príspevku, že ľudia veria, že väčšina z nás nie sú násilníci. Na porovnanie. Jeden Slovák bol zadržaný v Nórsku s 20 kg marihuany. Sedel dva roky vo väzení, bez mreží, s internetom a počítačom, v izbe mal PlayStation a dostával každé tri mesiace oblečenie, ktoré si mohol ponechať. Mali tam park so športoviskom a urobil si kurz programátorstva s certifikátom, keď odchádzal, mal zarobených niekoľko tisíc eur, s ktorými mohol začať odznova. Oproti tomu ďalší chalan bol prichytený na Slovensku iba s 2 kg marihuany, čo je desať krát menej ako v prvom prípade. Dostal dvanásť rokov, žije v podmienkach, ktoré som opísal v prvom príspevku. A zatiaľ čo si odpykáva trest, prišiel aj o rodičov. Keď mu skončí trest dostane 30 eur na cestu a aj tie mu zablokovali z vlastných zdrojov, ktoré mal pri zadržaní. Bude bezdomovcom.

Nie som obhajcom drog ale druhých šancí, ktoré vo väčšine európskej únie platia a nie sú ničím výnimočným. U nás môžete za drogy dostať doživotie, v Nemecku maximálne osem, v Rakúsku 12 rokov a to je markantný rozdiel.

Aby ste mi nevyčítali, čo tu nie je, potom prečo chceme úroveň života ako v európskej únii, prečo sa potom každý odvoláva na podobné platy, prečo čerpáme eurofondy a prečo tiež napríklad vojakom dorovnávali platy na podobnú úroveň?

Chcem len to, čo všetci. Rovnosť v spoločenstve kam patríme a chceme patriť. Ale dobre, nechajme drogy drogami.

Rozpoviem vám ešte jeden prípad. Tiež ide o chalana, prvotrestaného, ktorý je živým príkladom toho, že vo väzniciach nenájdete len koncentrované zlo, čo je viacmennej dogma spoločnosti, ale nájdete tu nešťastné príbehy. Tento chalan sa stál sám obeťou podvodu. Prišiel o peniaze, za ktoré ručil domom a páchateľov neusvedčili.

Tu by som opäť citoval: Životné okolnosti človeku nedovoľujú sústrediť sa na všetky dobré vlastnosti a držať sa podľa nich. A to je súčasťou tohoto príbehu. Aj on sa rozhodol urobiť niečo, čo sa nemá a naplánoval internetový podvod. A ruku na, srdce, koľkí z vás skúšali či plánovali podobné veci, či nad nimi premýšľali. Avšak nakoniec to sám stiahol, neviem či kvôli strachu, či výčitkám, alebo aký dôvod prevážil úmysel. Po niekoľkých rokoch ho vypátrali, žil svoj život beztrestne a na svoj čin zabudol. Dostal 11 rokov väzenia, lebo sa odmietol priznať. Ak by sa aj priznal, najnižší trest by mohol dostať 5 rokov. Toto je to, o čom píšem. O prvostíhaných čo neublížili nikomu a za našimi hranicami by dostali alternatívne tresty ako domáce väzenie, alebo podmienku. Naozaj je to úplne v poriadku? Pravdaže nebudem nikdy úplne objektívny, no verte mi, že sa snažím. No na druhej strane, vidím do toho, akí sú tu ľudia, čo prežili a tak ďalej. Týchto prípadov nie veľa, možno 20 %.

Ale ani deti nevyhadzujeme z domu, keď vykonajú nejakú nezbednosť. Dáme im lekciu, zdvihnem varovný prst, alebo sa mýlim?

A na argumente, trest je trest, resocializácia nie je primárna, pripájam rozsudok najvyššieho súdu SR zo dňa 16.04.2013, pod spisovou značkou 4TO/2/2013, kde sa podrobne zaoberal primeranosťou trestu. Súd uviedol nasledovné (uvádzam to najpodstatnejšie): Európsky súd pre ľudské práva, Súd Slovenskej republiky ako aj Najvyšší súd SR pri uplatňovaní primeranosti trestu uplatňuje princíp proporcionality – trestnou sadzbou zákonodarca v súlade nulla poena sine lege (žiadny trest bez zákona) stanovuje súdu isté mantinely pri jeho rozhodovaní, zároveň mu ponechá dostatočný priestor na individualizáciu trestu, podľa konkrétnych okolností prípadu- vychádzajúc zo zásady humanity treba dodržať princíp úmernosti represie, aby táto neprekročili mieru nevyhnutnú pre splnenie účelu trestu-cieľom trestného konania je dosiahnutie toho, aby obvinený zaujal ku spáchaniu trestného činu sebakritický a kajúci postoj, ktorý sľubuje jeho nápravu–v takom prípade je dobré, že páchateľ považuje trest za adekvátny, spravodlivý a súhlasí s nim – v trestnom zákonodarstve právneho štátu nie je trest sám o sebe účelom, nepredstavuje odplatu za trestný čin – v zmysle zákonnej požiadavky primeranosti trestu má byť trest uložený úmerný aj škode a následkom a nemá páchateľovi spôsobiť zbytočné útrapy-z požiadavky primeranosti trestu značne vyplýva zákaz akéhokoľvek exemplárneho trestania.

Teraz sa pozrieme na skutočnosť, budem hovoriť o verejne známych prípadoch. Žena za prípravu vraždy dostala 8 rokov, ďalší za zabitie cudzinca krutým spôsobom 9 rokov, znásilnenie štyroch dievčatiek 10 rokov, nedávno dospelý muž dobil chlapčeka do hlavy a hrozí mu 5-12 rokov. Policajt, ktorý vyše 20 rokov napomáhal zločinu, podmienka. Sudcovia väčšinou stíhaní na slobode a tiež možnosť podmienky.

Žijeme v krajine, kde je to možné, kde o mocných ľuďoch vychádzali rôzne kompromitujúce nahrávky, rôzne dôkazy a ani len neboli vo väzbe. Žijeme v krajine, kde pán Široký vykonal legálny podvod na živnostníkoch  v miliónových číslach a štát preberie za neho dlh. Žijeme v krajine, kde niekto za znásilnenie a vraždu dostane 9 rokov, lebo spolupracoval a niekto, kto si na násilie ani nepomyslí a vlastne nikomu ani neublíži, dostane 11 rokov.

Ďakujem všetkým za komentáre, pozitívne aj negatívne, lebo ma nútia zamýšľať sa. Neobhajujem násilie, snažím sa priblížiť koľko nespravodlivosti sa kumuluje v tomto svete, v svete za mrežami, kde nie je 5% obyvateľov, ale oveľa viac, len o nich neviete, nepoznáte skutočné osudy a skutočnosť. Je všeobecne známe, že odsudzujeme to, čo nepoznáme, preto chcem priblížiť aj tento svet, svet za mrežami. I keď si to nepripúšťate v tejto chvíli, ale je tenká hranica medzi slobodou a uväznením. Vy, vaši príbuzní sa tiež môžu dostať do takejto situácie, či už pošmyknutím na hrane zákona, či už vybavovaním si účtov mocnejších s vami či s ľuďmi vo vašom okolí, kde sa môžete stať len nástrojom ich pomsty. Môžete zažiť podobne ako mnohí z nás nespravodlivosť, nie vždy dodržiavanie zákona pre nás, manipulovanie dôkazov, našich životov a verte, že odtiaľto sa veľmi ťažko domôcť pravdy, nedokážete vypátrať o čo často ide. Zavrú sa za vami dvere ľudskosti, sveta kde ste mali rodinu a priateľov. Zrazu nemáte časť rodiny, priateľov a ostanú len tí, skutoční a ozajstní priatelia či rodina. Ťažko sa chápe, čo človek neprežil a nepozná.. Otváram pred vami realitu ľudí, čo sa sem dostali a skôr než budete súdiť, spoznajte aj tento svet…

 

PS (aby som nebol len skeptický a kritický) v minulom príspevku som písal o nedostatku rúšok, tak prišlo k zmene. Síce neskôr, ale predsa, každý máme svoje rúško.

Veľmi podozrivý prípad. . . alias ako to u nás chodí.

28.03.2021

V dnešnom príspevku vám sprostredkujem ďalší príbeh spoza mreží o mužovi, ktorého nazvem Pavol. Akademicky vzdelaný človek, ovláda niekoľko jazykov, väčšinu života strávil v Rakúsku. Prežil už vyše päťdesiat zím. Hoci nie je Slovák, jeho bývalá manželka a dcéra sú. Za hrubé mreže ho posadili za obzvlášť závažný zločin podvodu. Čo znamená obzvlášť [...]

Opätovné zadržanie Jankovskej

06.03.2021

Vytúžené prepustenie na slobodu, otvárajú sa dvere, sloboda začína šeptať rečou príjemného vánku. Už len pár krokov a trápenie skončí. Už žiadne námatkové kontroly, vyzliekanie do naha (mne sa to stalo, keď som písal tieto riadky), lebo predpisy tak kážu. Už žiadne trieskanie do dverí o päť štyridsať päť. Zbohom erárne prádlo, zbohom budenie svetlom každú [...]

Naši premiéri! Únosy, bicykle, prostitútky a …

01.03.2021

Celý život ma vychovávali v duchu striktného dodržiavania zákonov, spoločenských konvencií i nasledovania vážených ľudí, čo vedú náš úžasný štát. ,,Tento človek je dar nášho ľudu, náš pán predseda, pán premiér,“ ukazovala mama tučným klobáskovým prstom na muža v obleku, vystupujúceho za sklom televízora. ,,On nás všetkých zachráni!“ dušovala sa [...]

George Floyd Officer Trial

Expolicajta Chauvina uznali za vinného z vraždy Floyda

20.04.2021 23:24, aktualizované: 23:48

Vynesenie verdiktu sprevádzali prísne bezpečnostné opatrenia, budova súdu bola obohnaná ostnatým drôtom aj betónovými zátarasami a do ulíc Minneapolisu boli nasadené tisícky policajtov.

Vladimir Putin

Mierové rozhovory v konfliktnej oblasti? Zelenskyj navrhol Putinovi stretnutie v Donbase

20.04.2021 22:33

Ukrajinský prezident tiež poznamenal, že v konflikte medzi ukrajinskými vládnymi silami a proruskými separatistami "ide o milióny životov".

Armin Laschet

Strach zo zelenej kancelárky zomkol čiernych sokov

20.04.2021 21:47

Annalena Baerbocková alebo Armin Laschet? Jeden z nich s najväčšou pravdepodobnosťou po septembrových parlamentných voľbách v Nemecku nahradí dosluhujúcu kancelárku Angelu Merkelovú.

Peter Kmec, Ide o pravdu

Kmec (Hlas) v Ide o pravdu: Heger je len neinformovaný hovorca Matoviča

20.04.2021 20:30

Ruskí agenti mali byť za výbuchom českého muničného skladu v roku 2014. „SIS aj vojenské spravodajstvo musia informovať poslancov,“ povedal v relácii Ide o pravdu poslanec Peter Kmec.

captivum

Nikto sa nenarodí ako väzeň, alebo zločinec.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 34
Celková čítanosť: 154543x
Priemerná čítanosť článkov: 4545x

Autor blogu

Kategórie