Založ si blog

Mlčanie múrov

Dnes by som chcel nadviazať na rozhovory s väzňami, ktorých som stretol počas eskortov medzi ústavmi.

Zdroj: Adobe Stock images

Zdroj: Adobe Stock images

Je teplo, zvlášť horúco a ja sedím medzi pätnástimi väzňami, ktorí sa tlačia v priestore tri krát dva metre, lebo čakajú na prestup do ďalšieho autobusu. Pravdupovediac, robím jednu z najhorších vecí, aké človek behom času prevzal za svoje, súdim podľa očí. Potom mi zíde na um: Bože, títo ľudia museli vyzerať kedysi ako ja. Boli kedysi deťmi ako každý z nás, s mliečnymi zubami, nevinnými očami a mnohými škrabancami po tele, keď padali z preliezok. V tom ma uchváti tok vlastných myšlienok, ktoré ma nútia premýšľať nie nad nimi, nespravodlivosťou, alebo ľahostajnosťou voči životu, ale zamýšľam sa v prvom rade nad sebou. Prichádzam na to, že človek sa neutopí preto, že sa ponorí, ale preto, že zostane pod vodou. No niektorí potrebujú pomocnú ruku. Takí, akí práve sedia so mnou. Každý z nich má oči vyhasnuté, z časti prázdne. A čo i len iskierka životného elánu mi príde ako niečo zakázané, priam svätokrádežné. Pripadá mi to ako kŕčovité bezvedomie, prázdne mysle bez duševného života. Tvory, čo kedysi boli ľuďmi, nezdraví a duševne prázdni, muži, čo stratili mladosť. Ich iskra vyhasla a chodia zhrbení, s kruhmi pod očami, čo doslova žijú v nešťastí a v hneve a vo výčitkách. Keď začínajú rozprávať príbehy a príhody, čo údajne zažili, behá mi po chrbte mráz a viac-menej ma ako človeka bolí duša. Tu je jeden z nich.

Keďže medzi nimi vyzerám ako zelenina vhodená medzi mäsové výrobky, kladú mi otázky a zaujímajú sa o mňa.

Prvá znela:,, Koľko si už vo väzbe? “

Vtom prehovorí asi šesťdesiat ročný muž. Má šediny, je bledý ako papier a v očiach mu vidno, že od prítomnosti chce byť čo najďalej.

Hlasne :,, To je jedno koľko tu je. Tu je aj desať sekúnd veľa.“

Na temene mi stoja vlasy dupkom, je to moment, na aký nechcem zabudnúť. Ešte nikdy som nepočul bolestnejšiu odpoveď, precítenú, naplnenú úprimnou skúsenosťou a znie to ako hláška Morgana Freemana z filmu Útek z väznice Shawshank.

Samozrejme to spustí debatu, do ktorej sa nezapájam, lebo tento svet v svete je pre mňa nový, nelogický a nemám čím prispieť. Rozoberajú osudy vlastné i tie, s ktorými prišli do styku. Pravdaže, nezaobíde sa to bez ponosovania, nenávistných poznámok na adresu súdov, prokuratúry, ani bez clivých rečí o rodine, no opäť spozorniem, keď prehovorí šesťdesiat ročný muž. Zareaguje na rozdeľovanie stupňov ostrahy pri treste.

Vtedy mi to nič nehovorilo, teraz viem, že je to skupina, ktorú sudca určí pre výkon trestu. Minimálny, stredný, maximálny stupeň stráženia. Číslami jedna, dva, tri.

,, Im to úplne drbe,“ vraví s tým prázdnym pohľadom ten šesťdesiatnik.,, Minulý rok som bol na nástupnom (tam idú väzni pred tým, kým nastúpia na trest) a bol tam so mnou chlapec. Mladý, čo mohol mať, dvadsaťpäť? Bol cely vyklepaný, lebo dostal sedem rokov. A dali ho do trojky. Chápete? Každý deň plakal a vlastne sa mu ani nečudujem. Takého hodiť medzi kanibalov, to už je rozhodnutie. Prvotrestaný a do trojky. Nerozumné, to je choré. Veď ani nemal násilnú činnosť. Za to, že sa nepriznal. Pre Boha! Za to ho drbli do trojky, čistá pomsta. Dobre, nech ho odsúdia, ale do trojky? Ktovie čo s ním je… “

Ozýva sa druhý, vysoký, tenký ako palička, s troma zubami.,, Ten malinký, chudučký?“ a povedal meno.

,, Áno ten, “ odpovie mu starec.,, Bol si s ním? Ako sa drží?“

Druhý pokrčí plecami. ,, Nijako, obesil sa, ešte pred pol rokom. “

Zabúdam dýchať, srdce mi skáče ako na švihadle a ústna dutina sa mení na púšť. Smrť ma zaskočí, neviem na to zareagovať inak. No to ešte neviem, že s takýmto scenárom sa budem stretávať častejšie než by som myslel. Aj keď o tom nikde nehovoria. Nikdy.

,, Bože, “ vzdychol starec.

,, A tak vieš akí sú v trojke idioti, znásilňuje sa tam, aj jeho si hneď zobrali do parády. Mal som celu vedľa a v noci som nemohol spávať. Najprv začal krik, ako keď niekoho režú za živa. Potom mu asi zapchali hubu, lebo už to bolo len hrdelné stonanie. Keď to povedal bacharovi, robili si z neho prču, že: Ale neklam, ty si to určite chcel, však? Ľúbilo sa ti to… “ Muž opäť pokrčil plecami.,, Tak sa obesil.“

Bolo to strašné počúvať a viem, že väčšina z vás nikdy nebude súhlasiť s mojimi názormi, ale kým to človek nezažije, zrejme to nepochopí. Je to ako naša justícia. Pochopiť ju logikou, zdravým ľudským rozumom, je ako uchopiť dym. Vložíme doň ruku a prekĺzne nám medzi prstami. Nepotrebujem nikoho súhlas, aby som mal názor, že sa tu ohluchlo voči tomu unikátnemu v ľuďoch. Súdiť podľa súčasných zákonov s cieľom docieliť spravodlivosť, je ako zabíjať v mene mieru. Spravodlivosť nevzkriesi mŕtvych, ale nemôže byť zneužívaná ako zbraň, voči ktorej neexistuje obrana. Hovoria o tom aj niektorí sudcovia a za to im ďakujem, lebo nezabudli prečo sa dali na svoje povolanie. No sú tu takí, ktorým to nevadí, ničiť a mrzačiť duše.

No potlesk nad kariérou doznie, na uznanie sadne prach a po nich zostanú iba staré rozhodnutia doby súce na odsúdenie  v časoch budúcich . História nás občas učí, že to čo teraz považujeme za normálne, bude raz barbarské, že tí, čo sú teraz vážení, budú považovaní za zloduchov.

Ako povedal jeden z mojich obľúbených filozofov: A to je práve znepokojivý a statočný zvyk ľudstva, snívať správne sny v nesprávnej dobe. Síce sú prísľubom, no prinášajú ťažkosti.

 

Veľmi podozrivý prípad. . . alias ako to u nás chodí.

28.03.2021

V dnešnom príspevku vám sprostredkujem ďalší príbeh spoza mreží o mužovi, ktorého nazvem Pavol. Akademicky vzdelaný človek, ovláda niekoľko jazykov, väčšinu života strávil v Rakúsku. Prežil už vyše päťdesiat zím. Hoci nie je Slovák, jeho bývalá manželka a dcéra sú. Za hrubé mreže ho posadili za obzvlášť závažný zločin podvodu. Čo znamená obzvlášť [...]

Opätovné zadržanie Jankovskej

06.03.2021

Vytúžené prepustenie na slobodu, otvárajú sa dvere, sloboda začína šeptať rečou príjemného vánku. Už len pár krokov a trápenie skončí. Už žiadne námatkové kontroly, vyzliekanie do naha (mne sa to stalo, keď som písal tieto riadky), lebo predpisy tak kážu. Už žiadne trieskanie do dverí o päť štyridsať päť. Zbohom erárne prádlo, zbohom budenie svetlom každú [...]

Naši premiéri! Únosy, bicykle, prostitútky a …

01.03.2021

Celý život ma vychovávali v duchu striktného dodržiavania zákonov, spoločenských konvencií i nasledovania vážených ľudí, čo vedú náš úžasný štát. ,,Tento človek je dar nášho ľudu, náš pán predseda, pán premiér,“ ukazovala mama tučným klobáskovým prstom na muža v obleku, vystupujúceho za sklom televízora. ,,On nás všetkých zachráni!“ dušovala sa [...]

George Floyd Officer Trial

Expolicajta Chauvina uznali za vinného z vraždy Floyda

20.04.2021 23:24, aktualizované: 23:48

Vynesenie verdiktu sprevádzali prísne bezpečnostné opatrenia, budova súdu bola obohnaná ostnatým drôtom aj betónovými zátarasami a do ulíc Minneapolisu boli nasadené tisícky policajtov.

Vladimir Putin

Mierové rozhovory v konfliktnej oblasti? Zelenskyj navrhol Putinovi stretnutie v Donbase

20.04.2021 22:33

Ukrajinský prezident tiež poznamenal, že v konflikte medzi ukrajinskými vládnymi silami a proruskými separatistami "ide o milióny životov".

Armin Laschet

Strach zo zelenej kancelárky zomkol čiernych sokov

20.04.2021 21:47

Annalena Baerbocková alebo Armin Laschet? Jeden z nich s najväčšou pravdepodobnosťou po septembrových parlamentných voľbách v Nemecku nahradí dosluhujúcu kancelárku Angelu Merkelovú.

Peter Kmec, Ide o pravdu

Kmec (Hlas) v Ide o pravdu: Heger je len neinformovaný hovorca Matoviča

20.04.2021 20:30

Ruskí agenti mali byť za výbuchom českého muničného skladu v roku 2014. „SIS aj vojenské spravodajstvo musia informovať poslancov,“ povedal v relácii Ide o pravdu poslanec Peter Kmec.

captivum

Nikto sa nenarodí ako väzeň, alebo zločinec.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 34
Celková čítanosť: 154530x
Priemerná čítanosť článkov: 4545x

Autor blogu

Kategórie