Založ si blog

Zradná štatistika.

Čas plynie, všetko má svoju postupnosť. Príčina, následok, ako zaseješ, tak zožneš. S týmito slovami trávim nejednu sekundu, nesúc ich pred sebou na očiach ako staroveký rébus, ktorý čaká na rozlúštenie. Zvedavosť, akú sa oplatí mať v ranných i neskorších rokoch vzdelávania, si ma našla až teraz. Keď niečo vidím a počujem, na spánky mi zaklope otázka prečo. Tón tejto otázky nie je v duchu prečo ja, ale v duchu úprimnej detskej zvedavosti. Prečo je vzhľad väzňov aký je, prečo po mesiaci neuveriteľne zostarnú, prečo majú v očiach vyhasnuté pohľady vzdialené od života. Myslím, že som na to prišiel. Vedci raz uskutočnili pokus. Umiestnili vedľa seba dve klietky, do prvej zatvorili vlka, do druhej ovcu. Prakticky nemohol predátor koristi ublížiť, no istotne si viete predstaviť ako to vyzeralo. Výsledok? Ak ma pamäť neklame, ovca po týždni zomrela. Nemalý stres a strach z vlka ju zabil. Niekedy mám pocit, že je to dokonalý príklad, prečo sa v zajatí chradne. Nijaká budúcnosť, žiadna voľba, iba strach. Akoby ste ráno vstali, odostreli záves a za oknom nič nenašli, jedine prázdno. Niektorých už počujem. Áno, vina a trest, nebojte, mám to na pamäti. Niekoľko krát som sa ohradil voči násilníkom, tým, čo ubližujú deťom, ženám, starším.

Stretol som sa s osudom recidivistu, ktorý v živote nezažil azda nič dobré a naubližoval veľa ľuďom. Keď mal päť, matka mu prvý krát zahasila cigaretu o kožu. Keď mal dvanásť a začínal mužnieť, začala ho zneužívať, z čoho sa stala každodenná banalita. Začínam viac ako kedykoľvek pred tým pociťovať silu starej múdrosti: Nesúď človeka, ak neprejdeš v jeho topánkach čo i len krok. V jednom z komentárov raz niekto zareagoval, že mal tisíc možností zakopnúť, ale neurobil to. Je to naozaj obdivuhodné, bez debaty. Ale ako viem, väznica nie je miesto koncentrovaného zla, viem, že je skôr cintorínom snov a príbehov, ktoré môže vymyslieť len život vo svoje dokonalej irónii. Myslím, že sa rodíme nevinní, ako ten recidivista a pokrivuje nás spoločnosť. Duša sa skazí pričinením mienky ľudí, opovrhnutia a strach mení ľudskú bytosť na zatrpknuté monštrum a najhoršie je odmietnutie dieťaťa rodičom, alebo spoločnosťou ako aj v jeho prípade. Nečudujem sa, že niektorí odchádzajú spoza múrov závislí na psychotikách čo utlmujú, lebo niektorí ľudia neznesú toľko opovrhnutia, ktoré sa na nich valí z každej strany.

Rád spomeniem chalana, ktorý dostal za vodičák dva roky. Bez liekov nedokázal vydržať ani deň a keď ho pustili, vrátil sa po nejakom čase späť za trestnú činnosť. Nikdy pred tým k tomu nemal žiadne sklony, ak by v jeho prípade využili alternatívny trest, napríklad trest domáceho väzenia s tými legendárnymi náramkami, čo nosia iba prominenti a sú stíhaní na slobode za prípravu vraždy, dopadol by možno inak. Niekedy mi neostáva nič iné ako sa pousmiať nad jalovými rečami o tom, že sa idú už zavádzať. Opýtal by som sa tých stoviek ľudí, čo nie sú nijak nebezpeční pre spoločnosť a súdy im žiadosť neakceptovali. Je preukázané, že keď príde normálny človek do väznice, je tým čo tam vidí úplne šokovaný. Ľahostajnosť, opovrhnutie, odlúčenie. Neustále jednanie ako s vecou ho desí, že ani nemôže spať, postupne si ale zvyká, až otupí. Za nejaký čas už spí pokojne, pohľad na neľudské správanie, pomstychtivé reči prejde bez toho, aby sa ho to dotklo. Ale čo je najhoršie, dokáže byť sám taký. Je to ako pri vojakoch, svoju prvú mŕtvolu berú ťažko, zvracajú a niekoľko dní sú mimo realitu, dvadsiatu už berú ako samozrejmosť. Prijmú nové prostredie so všetkým čo sa tam vyskytuje až otupia a pochovajú v sebe ľudskosť. Vo väzení nájdete veľa mužov a žien, ktorí tam svojím charakterom ani životným postojom rozhodne nepatria. Majú úplne iné názory a hodnoty než má tá beznádejná nenapraviteľná skupina. Nechcú sa baviť o tom, koho po prepustení okradnú, podvedú, alebo nedajbože komu sa pomstia. Niekedy proste v afekte, alebo v beznádeji vykonajú niečo, za čo potom pykajú.

Občas by si človek pomyslel, že je nutné mať basy preplnené a vtedy je najvhodnejší čas položiť si otázku, ktorá ma prenasleduje: Prečo? Roky od zákonov, ktoré zdvihli trestné sadzby, skriminalizovali viac činov než pred tým, môžem zhodnotiť jednoducho. Posolstvo znie, že kriminalita narástla a veci sa nijako nezmenili. Pán, ktorý zákony zaviedol, mal určite dobré úmysly, ale spôsobil to, že majetok má väčšiu hodnotu než ľudský život. Ako inak mám chápať to, že ten čo zabil občana Filipín má menšiu trestnú sadzbu a môže ísť po polovičke trestu domov, zatiaľ čo nenásilný chalan z tohto príspevku nie (čítaj tu). A vôbec sám autor zákonov dostal podmienečný trest za usmrtenie ženy autom. Nič proti tomu nemám, osobne jeho prácu uznávam, ale povedzme si na rovinu, koľko ľudí s rovnakými okolnosťami skončí za mrežami. Dosť! Ako aj prípad bývalého ministra životného prostredia, za svoje výčiny nebol na rozdiel od desiatok iných ľudí ani len vo väzbe. Spravodlivosť nemá rozlišovať. No prečo to tak je. Na Vianoce sa rozprávali dvaja príslušníci jednej nemenovanej väznice, že tento rok je menej väzňov. ,,Dokelu, budú nižšie prémie.“ Povedal jeden z nich. Rovnako funguje hodnotenie polície, prokuratúry a je to do očí bijúce. Možno si pamätáte reportáž hlavných správ niekedy po lete 2019, keď prepustili elitných policajtov protidrogovej jednotky, lebo nedosahovali čísla úspešnosti ako ostatní kolegovia. Vtedy som veľa pochopil. Za čo sú platení policajti? Chytať zločincov! Prokurátori? Zatvárať ich!

Čínske príslovie hovorí, že čím viac zákonov, tým viac zločinu. Títo úradníci sú pod tlakom a preto sa nečudujem, že z ľudí sa stali čiarky, že častokrát bývajú v obžalobe pridané veci, aké ste nikdy nepočuli, nieto ešte vykonávali. Tí ľudia chcú svoje peniaze, možno sa boja o robotu, ktovie. Ľahko si to predstaviť ako pásovú výrobu, keď vy sedíte na konci pása a musíte kontrolovať čo zahodiť a čo nie. Spočiatku ste pozorný, no po čase si prácu zautomatizujete, alebo sa stane, že ste unavený a nedávate taký pozor. Ste ľudia, nie stroje. Ibaže je rozdiel takto pristupovať k trubkám do zeme a k ľudským bytostiam.

Potom sú tu ekonomické záležitosti. Prvých šesť mesiacov väzby si platíte sami, cca sto euro mesačne ak budete samozrejme uznaný vinným. Názorná ukážka. Ak sa za rok vo väzbe vystrieda desaťtisíc ľudí, ktorá v priemere trvá trebárs tri mesiace, je to desaťtisíc väzňov krát sto eur, krát tri mesiace, rovná sa tri milióny. Čo sa oplatí viac? Oslobodiť, či odsúdiť? A nezabúdajte, že aj podmienka je vina. Prečo je pohľad na väznice aký je. Prečo sa šesť krát denne vysiela súdna sieň, hovorí sa o zadržaniach nie o následných oslobodeniach a celkovo sa budí dojem, že každý tretí si zaslúži kreslo. Prezentuje sa rebélia voči pravidlám a možno to tak je naschvál. Veď sám majster filozof o moci a vládnutí Machiavelli povedal: Rebéliu možno využiť ako zámienku, aby sa nemusel brať taký ohľad pri trestaní previnilcov, objasňovaní podozrení, aby sa dalo zabezpečiť, kde sa mocnosť cíti najslabšie. A to je fakt, že kruté osudy ľudí dokážu poburovať. Ešte trochu ekonomiky a fantazírovania. Ak by sa zmenil cieľ a určilo by sa kriminalitu znižovať, pátrať prečo vznikla a následne tomu zamedziť, aké následky by to malo? Hoci len zaviesť trestné sadzby aké majú v Rakúsku. Kriminalita a preplnenosť väzníc by klesla, dovolím si tvrdiť minimálne o dobrých tridsať percent. Náklady na jedného väzňa pre štát sú štyristo euro, teda podľa toho čo spomenul jeden zamestnanec väznice. Je v tom zarátaná aj čiastka na platy a v tom to je. Ak by klesla kriminalita, koľko policajtov a príslušníkov justičnej stráže by prišlo o prácu? Kde sú ešte tí experti, čo tvrdia, že máme nedostatok policajtov, hoci ich máme v prepočte na obyvateľov viac ako Rusko. Teraz použijem trochu zdravej logiky. Približne päťtisíc väzňov môže byť za nenásilnú trestnú činnosť vo väzbe, čo pri mne známych číslach dáva výsledok dva milióny eur pre štát. Za rok dvadsaťštyri miliónov. Ak by boli dotyční na náramkoch v domácich väzeniach, museli by navyše platiť štyridsať eur mesačne, čo pri takom počte činí sumu štyristotisíc eur. Za rok takmer päť miliónov. Spolu je dvadsaťdeväť miliónov, ktoré môže štát použiť na koronakrízu, vzdelanie, alebo dôchodky našich skúsenejších občanov. Nie som jadrový fyzik, som človek a využívam právo slobody mýliť sa, ale príde mi to logické. A to nespomínam prínos pre rodiny, ktoré sa nemusia rozpadať.

Tento systém mi pripadá ako dusná, nevyvetraná miestnosť so zatvorenými dverami, so zamknutými oknami, do ktorej sa snažíme vniknúť s logikou čo by čerstvý vánok, ibaže niektorí ľudia by ju najradšej nechali uzatvorenú. Neviem či mám pravdu, je to môj uhol pohľadu vypestovaný dlhodobým pozorovaním. Nikomu ho nevnucujem, taktiež nepotrebujem kázne o tom, že zle uvažujem. Nikomu nemôžete vnútiť svoj svet, pochopil som to, hoci ťažšou cestou. Systém sa snaží zobrať väzňom čo sám postráda, ľudskosť a radosť. Snaží sa im nahovoriť, že sa už minuli a jedinou farbou je čierna, svojim spôsobom trestania v mnohých prípadoch hovorí, že trest smrti stále platí, len zabíjame obsah namiesto schránky. Najprv len jemne končekmi prstov nahmatáva slabiny a potom na ne zatlačí, pričom s neskrývaným úškrnom blázna sleduje ako sa im od bolesti podlamujú kolená. Koniec koncov na treste smrti nie je nič zlé, ak môžeš sto percentne dôverovať justícii, ibaže nik okrem totálneho debila by justícii nedôveroval.

Na margo tohto príspevku výrok Marka Tvaina: Existujú tri druhy lží. Lži, prekliate lži a štatistika. V závere som sa nechal inšpirovať príbehom, ktorý som si kedysi zapísal a trochu pozmenil. Podľa obsahu usudzujem, že ide o moslimskú múdrosť. Alah zvolal ľudí a začal im nadeľovať tresty za porušenie vesmírnych zákonov. Tvrdý sudca dostal najväčší trest, no vzbúril sa: ,,Prečo? Som sudca, pomáham spoločnosti, zbavujem ju od pliegy.“ Na to Alah odpovedal: ,,Ja tým ľuďom posielam lekcie za ich chyby, aby sa poučili. Ty zase stojíš v ceste ich uvedomeniu. „

Veľmi podozrivý prípad. . . alias ako to u nás chodí.

28.03.2021

V dnešnom príspevku vám sprostredkujem ďalší príbeh spoza mreží o mužovi, ktorého nazvem Pavol. Akademicky vzdelaný človek, ovláda niekoľko jazykov, väčšinu života strávil v Rakúsku. Prežil už vyše päťdesiat zím. Hoci nie je Slovák, jeho bývalá manželka a dcéra sú. Za hrubé mreže ho posadili za obzvlášť závažný zločin podvodu. Čo znamená obzvlášť [...]

Opätovné zadržanie Jankovskej

06.03.2021

Vytúžené prepustenie na slobodu, otvárajú sa dvere, sloboda začína šeptať rečou príjemného vánku. Už len pár krokov a trápenie skončí. Už žiadne námatkové kontroly, vyzliekanie do naha (mne sa to stalo, keď som písal tieto riadky), lebo predpisy tak kážu. Už žiadne trieskanie do dverí o päť štyridsať päť. Zbohom erárne prádlo, zbohom budenie svetlom každú [...]

Naši premiéri! Únosy, bicykle, prostitútky a …

01.03.2021

Celý život ma vychovávali v duchu striktného dodržiavania zákonov, spoločenských konvencií i nasledovania vážených ľudí, čo vedú náš úžasný štát. ,,Tento človek je dar nášho ľudu, náš pán predseda, pán premiér,“ ukazovala mama tučným klobáskovým prstom na muža v obleku, vystupujúceho za sklom televízora. ,,On nás všetkých zachráni!“ dušovala sa [...]

George Floyd Officer Trial

Expolicajta Chauvina uznali za vinného z vraždy Floyda

20.04.2021 23:24, aktualizované: 23:48

Vynesenie verdiktu sprevádzali prísne bezpečnostné opatrenia, budova súdu bola obohnaná ostnatým drôtom aj betónovými zátarasami a do ulíc Minneapolisu boli nasadené tisícky policajtov.

Vladimir Putin

Mierové rozhovory v konfliktnej oblasti? Zelenskyj navrhol Putinovi stretnutie v Donbase

20.04.2021 22:33

Ukrajinský prezident tiež poznamenal, že v konflikte medzi ukrajinskými vládnymi silami a proruskými separatistami "ide o milióny životov".

Armin Laschet

Strach zo zelenej kancelárky zomkol čiernych sokov

20.04.2021 21:47

Annalena Baerbocková alebo Armin Laschet? Jeden z nich s najväčšou pravdepodobnosťou po septembrových parlamentných voľbách v Nemecku nahradí dosluhujúcu kancelárku Angelu Merkelovú.

Peter Kmec, Ide o pravdu

Kmec (Hlas) v Ide o pravdu: Heger je len neinformovaný hovorca Matoviča

20.04.2021 20:30

Ruskí agenti mali byť za výbuchom českého muničného skladu v roku 2014. „SIS aj vojenské spravodajstvo musia informovať poslancov,“ povedal v relácii Ide o pravdu poslanec Peter Kmec.

captivum

Nikto sa nenarodí ako väzeň, alebo zločinec.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 34
Celková čítanosť: 154539x
Priemerná čítanosť článkov: 4545x

Autor blogu

Kategórie