Založ si blog

Padni komu padni?

Všade možno odznievajú heslá o očiste spravodlivosti.

Všade možne sú ľudia s prepojením na politikov.

Politik povie spravodlivosť pre všetkých, zákon nebude rozlišovať, lebo každý si je pred ním rovný. Prax však ukázala, že tieto slová nie sú opradené pravdou, akurát tak mýlia tých čo s naivitou dieťaťa očakávajú ich naplnenie. V jeden deň sudca odmietne záruky prvostíhaného ako nedôvodné, pošle ho do väzby a na druhý deň, keď ho postihne Búrka, sám sa ocitne pred súdom a všemožne namieta, že za mreže nepatrí.

Zdroj: Adobe Stock images

Dokonca musí s jeho väzbou súhlasiť Ústavný súd, pristupujú k nemu ako k posvätnému z najposvätnejších kráv, no nakoniec prejaví vôľu spolupracovať (čo ešte nutne neznamená, že spolupracovať bude), takže je prepustený na slobodu, aj keď za posledný polrok možno desiatky ľudí poslal, kde sám ísť nechce za vysokú korupciu, porušenie prísahy a poškodenie kreditu právneho štátu, i keď podľa mojej mienky bezprávie právo nezakladá.

Zrazu sa pri právnych a ústavných činiteľoch dbá na dôvody väzby, na ľudské práva a procesné pravidlá. Prečo tomu tak je? Pýta sa vzrušená komunita čakajúcich na spravodlivosť.

Padni komu padni. V poriadku. Slováka deportujú z Británie kvôli skutku spred pätnástich rokov, kedy natankoval a bez zaplatenia odišiel. Britský sudca sa smeje, keď ho vydáva a pýta sa ho: ,,Čo sa to deje vo vašej krajine?“ Doma je odsúdený na základe rozmazaného kamerového záznamu. Pán B. z Nitry čo s preukázateľnými prepojeniami, komunikáciou, nedôveryhodným svedectvom v prípade vraždy, s údajne značným vplyvom na políciu, ktorú dokonca v jeho meste prezývajú aj jeho menom, vplyvom na nitriansky súd, kde jeho pravá ruka za zabitie nebola ani vo väzbe a dokonca nebola ani obžalovaná pre procesné chyby a sedí v pokoji domova. Prehliadku u neho urobili po pol roku čo vyšli najavo skutočnosti, čas za aký mohol nielen zničiť akékoľvek dôkazy, ale aj najať sieť svedkov čo odprisahajú, že im päť krát daroval vlastnú obličku. Ale tehotnú ženu držia v kolúznej väzbe, kde aj porodí (čitaj tu). Padni komu padni.

Svedkovia, ktorí vypovedajú proti politikom, proti vplyvu nejakých politických strán, sú tými istými politikmi čo sa nestíhajú obracať pred nástrahami vlastného jazyka a pavučinami zaznamenaných lží, označovaných za nedôveryhodných, ba kriminálnikov čo majú v duši klinovým písmom vtepané: vždy treba klamať. Ibaže jediný rozdiel medzi nimi a tými čo sa ocitli vo väzbe či treste je, že títo politici napĺňajú skutkovú podstatu zločinu pokojne, bez obáv a pomaly. Padni komu padni.

Chytia dvoch starčekov s taškou nakradnutej kukurice, oboch vypočúvajú s tým, že prvý hovorí na druhého, druhý na prvého. Odhliadnuc od toho, že boli celý život najlepšími priateľmi, súd ich pošle oboch do väzby. Lustrácia novinára pred činom aký ostane v štátnej histórii už naveky. Jeden hovorí, že mu to kázal druhý a druhý hovorí, že prvý klame. Výsledok? Obaja na slobode. Padni komu padni.

Staroveká rímska múdrosť vraví: dbajme na to, aby trest nebol väčší ako vina. Aj v našich zákonoch sa spomína: V zmysle zákonnej požiadavky primeranosti trestu má byť uložený trest úmerný aj škode a následkom a páchateľovi nemá spôsobiť zbytočné útrapy. Súdna korupcia 1,2 miliónová škoda, nehovoriac o mravnej škode, ak sa nemýlim, sú obvinení iba zo zločinu, čiže majú možnosť podmienky. Policajt odsúdený na tri roky podmienečne za dvadsaťsedem rokov krytia zločinu. A chalan z tohto príspevku jedenásť rokov za ekonomický pokus. Padni komu padni.

Veľká korupčná kauza stavebného úradu z roku 2018, státisícové škody presahujúce milióny, dva týždne nonstop v správach. Vo väzbe sa neboja rozprávať aké kontakty majú, akí politici v tom boli zapletení a nakoniec sú z nich svedkovia na slobode. A chalan s dvadsať päťtisícovou škodou vyše roka vo väzbe, sudca mu povie, že keď sa stane to a to, prepustia ho na slobodu. To a to sa stane, príde na súd k inému sudcovi, ktorý mu na vyjadrenie svojho predchodcu povie: ,,Čo bol nadrogovaný?“ Chalan dostane rok, ďalší sudca to znovu prekvalifikuje, dostane päť rokov, odvolá sa na kraj, ten to znova prekvalifikuje a pustí ho domov s dostatočným trestom. Niet nad naše právne názory. Mimochodom, niekde som zachytil prípad mužov čo topili iného muža, vydierali ho, mučili, aby zaplatil a dostali 5,5 roku, skoro rovnako ako chalan za ekonomiku. Padni komu padni. Aha, majetok je viac ako život.

Niekedy mám pocit, že väčšina súdnych pojednávaní nie je o rozhodovaní, ale o tom ako prefíkane napísať odôvodnenie v neprospech obžalovaných. Samozrejme, česť výnimkám.

Ďalší prípad, pán Sklenka, bývalý podpredseda súdu spolupracoval s políciou, takže vypovedal proti sudcom, ktorí sú teraz obvinení, alebo vo väzbe. Údajne označil za účastníčku tohto korupčného antijustičného konania aj predsedníčku súdnej rady, ktorá to označila za nepravdu a avizovala trestné oznámenia. Tak je zrejme jeden z nich priklonený k lži, ale prečo sú obyčajní ľudia vo väzbe, ak ich niekto bez dôkazov obviní? Padni komu padni?

Vysoký úradný prokurátor, tiež spájaný s pánom B., operoval v banke dvestotisícovou hotovosťou a vzhľadom na svoje postavenie nebol vôbec prešetrovaný promptne, nebol zadržaný do kolúznej väzby, aby neovplyvňoval svedkov. Zvláštne, napadlo ma či by mu obstála výpoveď aj v prípade, keby mal čo dočinenia s policajtami ako pán z konca tohto príspevku (čítaj tu), ale to by musel byť obyčajný človek. Padni komu padni.

Občas v hlave rozoberám, prečo zákon jedných objíme a druhých znesvätí, keď pri použití logiky, chytá zdravý rozum triašku a sedí prikrytý s teplomerom v ústach v štrikovanom pyžame. Teraz si protirečím, lebo sám som povedal, že v justícii logiku nehľadajte. No posúďte sami. Starým poľovníkom našli medzi oficiálnymi zbraňami aj zbrane v čiernom držaní. Na súde, kde sa rozhodovalo o ich väzbe, namietali proti návrhu prokurátorky predovšetkým slovami, že ak nebola dôvodná väzba pri najvyšších ústavných činiteľoch, ktorí lietajú v takých vysokých kauzách, že ak by padali, padali by ešte na prelome ďalšieho storočia, prečo by bola pri nich, starých pánoch, dôvodná? Prokurátorka použila tretiu najobľúbenejšiu odpoveď všetkých pochybných činiteľov. Prvá: Tvrdenia sú klamlivé, preto podám trestné oznámenie. Druhá: Dôkazy neboli získané zákonným spôsobom. Tretia znie: Každý prípad sa musí posudzovať individuálne. Buď pre stromy nevidí les, alebo pre les stromy, a možno sa jej poplietol jazyk od horúčkovitého nadšenia z ďalšej čiarky.

Za štvrť storočia našej republiky sme tu mali rozmanité politické a súdne fenomény, akými boli privatizácia, pôsobenie mafie v najvyššej politike, korupcia kolosálnych rozmerov či odporné vraždy. Veľa ľudí spájaných s týmito výčinmi žijú krásnym hojným životom bez obáv z budúcnosti. Krajina je prelezená reťazou, ktorá sa hadí od parlamentu až po Ústavný súd. Ale keď sa ozveme, že chceme spravodlivejší systém, aby sme sa systémom priblížili k zvyšku Európskej únie, nikto nás nepočúva. Je nebezpečné a ľahkovážne nepočúvať ľudí. S poukazom na posledné udalosti mi príde na rozum ďalší príbeh. Pred mesiacmi mi rozprávali o pánovi, ktorý sedí vo väzbe, na každého útočí, maľuje na steny nie čerta, ale rovno fresku pekla a podáva podnet za podnetom. Nazývajú ho bláznom. Ale ten blázon pred mesiacmi rozprával o korupcii primátora akého nedávno skutočne za korupciu zadržali. Ponaučenie? Nikdy nepodceňujte bláznov, môžu vedieť viac ako vy.

Mimochodom, väzenské vtáčky štebotali zvesti o bývalej štátnej tajomníčke putujúcej na psychiatriu do Trenčína, že by to bola cesta na slobodu? Ešte sa vám z toho netočí hlava? Mne teda poriadne.

Slovami osoby môjmu srdcu najbližšej, a to teraz citujem : ,, Z hľadiska histórie a dejín je to zaujímavé, hlavne to, kam až môže jeden ,,nadšenec“ zájsť a to legálnou cestou, ktorej legalitu si sám vydláždi. Ako ľahko sa dajú strhnúť masy, ovplyvniť ľudia nejakou ideou a ospravedlniť zverstvá proti ľuďom, naopak ich ešte pokladať za prejav ,,spravodlivosti“. V podstate je práve neľudskosť dlhým sprievodstvom našich všetkých dejín. Nie je to paradox ? Veď práve tá nás údajne oddeľuje od zvierat. No podľa mňa by žiadne zviera nedokázalo urobiť inému zvieraťu to, čo dokáže človek urobiť človeku. Túto vlastnosť, črtu, by sme mali v sebe najviac pestovať a nie ju potláčať a prekrúcať do vlastnej prosperity . Nikdy nechcem skončiť ako vyhasnutý ľudský tieň .“

Je to výstižné a dokonale to pasuje k nášmu systému, sadzbám a vôbec k namazanému stroju neľudskej mašinérie. Ďalšia skutočnosť, ktorú vnímam možno odlišne ako iní tu, moji spoločníci pod jednou strechou. Považujú advokátov za šarlatánov, čo si z ilúzií a nádeje vytvorili biznis, niekdy na ich adresu padajú veľmi nenávistné slová a opovrhujú nimi. Naozaj možno takí advokáti existujú, no nie je to vo väčšej miere pravda. Advokát sľubuje, vysvetlí, odporučí. To všetko v súlade so zákonom, aký dobrý advokát pozná. Lenže akú zodpovednosť majú za to, že sa po rokoch ocitli v oceáne rozličných právnych názorov, právnych vĺn akými sa nechávajú stiahnuť pod hladinu. V mojich predstavách je to ako  reštaurácia. Zákazníci prídu, vyberú si z menu, očakávajúc, že dostanú objednané. Čašníčka im sľúbi, že jedlo, aké si vybrali, prinesie, lenže keď sa nakoniec dočkajú, zákazník sa sťažuje, že dostal niečo iné. To, že kuchár sa nedržal predpísaného menu, si odnesie čašníčka, ktorá dala sľub na základe toho čo poznala. A každý si vieme predstaviť hladného neprívetivého človeka bojujúceho urážkami, nieto ešte niekoho, pre koho chyba znamenala slobodu.

Momentálne nastavená justícia problémy s kriminalitou nerieši, ale všetkými silami ich tlačí za roh kam na ne nikto nedovidí, aby nemuseli sledovať aké následky majú rozhodnutia na životy obyčajných ľudí. Ak by niektorí sudcovia precitli z tohto spánku, otupenosti voči životu a nejakým spôsobom precítili žiaľ, bolesť a krivdu spôsobenú mnohým zbytočne, bolo by to ako keď masový vrah objaví svedomie. Zbláznili by sa.

Hnev po chvíli prejde, vášne sa dajú skrotiť, ale ľahostajnosť systému voči ľuďom má akoby vlastnú vôľu. Keď raz dostala voľnosť, ľudská moc ju len ťažko skrotí.

Toto je ten systém, o ktorom je reč. Toto je ten systém, aký bol našej krajine zvláštnou nelogikou dožičený. Toto je ten systém, ktorý mal otvárať náručie spravodlivosti. Ním však bola spravodlivosť neľudskosťou nakazená. Ním všetka jedinečnosť ľudí bola vymazaná. Ním právom môžeme povedať: Krivodlivosť povstala. Keď na to všetko pozeráme, zisťujeme, že ak má niečo oblečené šaty spravodlivosti, nutne to neznamená, že ňou bez pochýb je.

Veľmi podozrivý prípad. . . alias ako to u nás chodí.

28.03.2021

V dnešnom príspevku vám sprostredkujem ďalší príbeh spoza mreží o mužovi, ktorého nazvem Pavol. Akademicky vzdelaný človek, ovláda niekoľko jazykov, väčšinu života strávil v Rakúsku. Prežil už vyše päťdesiat zím. Hoci nie je Slovák, jeho bývalá manželka a dcéra sú. Za hrubé mreže ho posadili za obzvlášť závažný zločin podvodu. Čo znamená obzvlášť [...]

Opätovné zadržanie Jankovskej

06.03.2021

Vytúžené prepustenie na slobodu, otvárajú sa dvere, sloboda začína šeptať rečou príjemného vánku. Už len pár krokov a trápenie skončí. Už žiadne námatkové kontroly, vyzliekanie do naha (mne sa to stalo, keď som písal tieto riadky), lebo predpisy tak kážu. Už žiadne trieskanie do dverí o päť štyridsať päť. Zbohom erárne prádlo, zbohom budenie svetlom každú [...]

Naši premiéri! Únosy, bicykle, prostitútky a …

01.03.2021

Celý život ma vychovávali v duchu striktného dodržiavania zákonov, spoločenských konvencií i nasledovania vážených ľudí, čo vedú náš úžasný štát. ,,Tento človek je dar nášho ľudu, náš pán predseda, pán premiér,“ ukazovala mama tučným klobáskovým prstom na muža v obleku, vystupujúceho za sklom televízora. ,,On nás všetkých zachráni!“ dušovala sa [...]

George Floyd Officer Trial

Expolicajta Chauvina uznali za vinného z vraždy Floyda

20.04.2021 23:24, aktualizované: 23:48

Vynesenie verdiktu sprevádzali prísne bezpečnostné opatrenia, budova súdu bola obohnaná ostnatým drôtom aj betónovými zátarasami a do ulíc Minneapolisu boli nasadené tisícky policajtov.

Vladimir Putin

Mierové rozhovory v konfliktnej oblasti? Zelenskyj navrhol Putinovi stretnutie v Donbase

20.04.2021 22:33

Ukrajinský prezident tiež poznamenal, že v konflikte medzi ukrajinskými vládnymi silami a proruskými separatistami "ide o milióny životov".

Armin Laschet

Strach zo zelenej kancelárky zomkol čiernych sokov

20.04.2021 21:47

Annalena Baerbocková alebo Armin Laschet? Jeden z nich s najväčšou pravdepodobnosťou po septembrových parlamentných voľbách v Nemecku nahradí dosluhujúcu kancelárku Angelu Merkelovú.

Peter Kmec, Ide o pravdu

Kmec (Hlas) v Ide o pravdu: Heger je len neinformovaný hovorca Matoviča

20.04.2021 20:30

Ruskí agenti mali byť za výbuchom českého muničného skladu v roku 2014. „SIS aj vojenské spravodajstvo musia informovať poslancov,“ povedal v relácii Ide o pravdu poslanec Peter Kmec.

captivum

Nikto sa nenarodí ako väzeň, alebo zločinec.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 34
Celková čítanosť: 154551x
Priemerná čítanosť článkov: 4546x

Autor blogu

Kategórie