Založ si blog

Všetky cesty vedú do väzby.

Naše životy sú v aspoň jednom ohľade ako filmy. Príčiny všetkých peripetií majú na svedomí rozhodnutia. Vedľajšie roly dostávajú čas a miesto a sú tu aj okolnosti, ktoré si myslím, väčšinou nemáme plne pod kontrolou. Toto všetko sú nosné piliere filmu menom ŽIVOT. No občas sa ten film môže zmeniť z romantickej idylky na horor, na niečo, čo vôbec nezapadá do nášho chápania. Tento príbeh bude, ako inak, skutočný vo všetkej počestnosti v nemenných nuansách pravdy.

Keď sa objaví krivda, viete, že je tu, lebo ju poslal na scénu život. No, najdôležitejšia otázka znie: sú niektoré krivdy nutné? Nevieme im zabrániť? Prvou otázkou si nie som istý, čo sa týka druhej, moja odpoveď znie: pravdaže vieme, ak existuje vôľa.

Ak  by to nebola pravda, znamenalo by to, že všetky tie strašné udalosti sú pre našu spoločnosť nevyhnutné, ba ich aj sama žiada. Ale je to tak, žijeme, aby sme nemali nádej?

Neostáva mi s odmlčaním sa, a zamysleným pohľadom upreným na obzor cez mreže, veriť v opak…

Z celkom pochopiteľných dôvodov bude hlavný hrdina pomenovaný ON, hlavná hrdinka ONA. On a ONA študovali v krajine, ktorú my nazývame treťou krajinou, čo ju predurčuje byť v našich očiach na nižšej úrovni. Obaja študovali právo, obaja z chudobných rodín, obaja končili s vyznamenaním. Potom začal život a oni doň skočili s veľkou chuťou ako väčšina ľudí, ktorí tancujú polku s mladosťou. Po deviatich rokoch bol on vedúcim veľkého podniku so stykmi v najvyšších kruhoch, mali dobrý život, no čosi im predsa chýbalo. Od mala nás učia, že jeden plus jeden sa rovná dva, ale nie vždy to tak je. Z ON plus ONA vzniklo ONO a boli traja. Založili rodinu.

Keďže chceli, ako veľká časť rodičov, pre svoje dieťa čo najkrajšiu budúcnosť vo svete, kde vládne spravodlivosť a popíja čaj s rovnosťou, slobodou a právom, rozhodli sa pre Európsku úniu. Bohužiaľ, netrafili krajinu.

Zvolili tú našu, rozhodnutie, aké nikdy neprestanú ľutovať. Na privítanie bol ON pripravený o všetok majetok, ktorý budoval celú dekádu. Ale nevzdal to, lebo veril sám v seba kvôli manželke a dieťaťu. Samozrejme, postupne znova vstal a život začínal byť opäť fajn. Je tu jeden moment, spomienka, ktorá akoby vyzvala sily temna, aby zasiahli.

Všetci traja sedeli v aute, keď zapadalo slnko a lízalo nebo oranžovým jazykom. ONA držala v rukách dokumenty umožňujúce žiť v našej zázračnej krajine a potom vytiahla mobil a obrátila ho tak, aby zachytil tú šťastnú chvíľku. ,,Dnes začal náš nový život,“ hlásala do kamery, ,,tešíme sa na skvelú budúcnosť!“ Všetci jasali.

A tu sa prebralo duše požierajúce monštrum, svet lží, neľudskosti a nespravodlivej krutosti, naša justícia. ON bol vzatý do väzby za niečo, čo by sa dalo nazvať administratívnym omylom, čosi, čo je v iných štátoch trestané pokutou, dokonca aj v tej tretej krajine, odkiaľ vzišli. A to ešte musí byť preukázaný úmysel.

Tu? Sadzba dva až osem rokov, nech sa páči. Chceli ste nový život? Máte ho mať. Prosím, pripútať sa, povie justícia, teraz zatrasiem a keď skončím, neostane vám nič. Ani len nádej, ktorá je vraj v našich hrudiach neobmedzená.

ON ako študovaný právnik, preštudoval naše zákony, pripravil sa a čelil prvému súdu, odhodlaný dokázať svoju nevinu. Súd prebiehal v štýle: prokurátor argumentami A, ON argumentami B, a súd, ktorý mal rozhodovať o tom, čo je na stole, čiže predovšetkým o A, B, vymyslel C a poslal ho späť do cely, zatiaľ čo ONA a dieťa minuli všetky peniaze na advokátov a zostali v ťažkej núdzi.

Tým sa odštartoval nekončiaci kolotoč skutočností, akým vzhľadom na svoje vzdelanie ON ledva dokázal uveriť a každým jedným dňom sa prebúdzal do zlého sna menom VÄZBA. Jeho vernými priateľmi sa stali údiv a áno, aj nevôľa k viere, že existuje spravodlivosť. Právny štát a silná kresťanská krajina. Tieto označenia ostávajú pred dverami súdov, nad ktorými si svojvoľníci vytepali: máme právo zničiť toľko životov, koľko chceme!

Ako právne vzdelaný človek nechápe naše sadzby a sleduje ako za mrežami slnko strieda mesiac, ktoré prirodzene nevidí, lebo tu má každý právo na trest. Na Slovensku neexistuje DUBIO PRO REO, ale DUBIO PRO výkon trestu. Syna nevidí, lebo mu nechce povedať, že je vo väzení, nakoľko sám nechápe čo tu robí a slovo väzeň vo všetkých tvaroch vyvoláva v ľuďoch predstavy o neľuďoch, čo ako ľudia iba vyzerajú.

Sám hovorí: ,,Tieto vaše zákony sú ako prak. Dajú sa natiahnuť, aby trafili cieľ a zničili ho. Vy nie ste právny štát. Toto je súdnictvo? U vás sú ľudské práva ako biblia. Každý chce v ňu veriť, ale neexistujú dôkazy, že obsah je pravda.“

Po pol roku sa na to vykašle, veď bojovať s HYDROU je náročné, keď nemáte meč, ale iba rukoväť. Prizná sa aj k niečomu čo nespravil, aby mohol čím skôr odísť preč z tejto bezprávnej pustatiny na podmienku. Lenže aj po priznaní ostáva ešte niekoľko mesiacov vo väzbe, lebo prokuratúra sa obáva, že by ušiel alebo pokračoval v trestnej činnosti. Nikomu nezáleží na tom, že manželku videl iba raz, že tu nemá nikoho a že klesli na dno bytia. Vždy po súde rozpráva iba o jednom: čo je to s tými ľuďmi, čo rozhodujú o ľudských životoch? Všade vo svete sa súdnictvo humanizuje, prechádza sa na alternatívy a vaši politici to majú v paži. Úplne mi to pripadá, akoby sedeli v reštaurácii hostia a keď dostanú miesto stejku surové prehnité mäso prelezené červíkmi, rozmýšľajú, či pomôže ak na to frknú trochu omáčky.

Z môjho pohľadu narážal na to, čo má v psychológii aj odborný názov. COMPASSION FATIGUE – prísť o dar empatie. Mať pohľad bez stopy ľudskosti, akoby v súdnej sieni za očami talárnikov chýbala duša. Vtedy sa človek premení na vec. Životy ľudí sú spaľované v ľahostajnosti ako kedysi čarodejnice, ktorých procesy pripomínajú tie naše, keď väčšinu odsúdili na základe svedectiev, ktoré uvádzali pocit prítomnosti zlých duchov. Viete čo je nebezpečnejšie ako agresivita? Ľahostajnosť …

Na záver konštatujem, že tejto krivde sme ako národ mohli predísť, ale berúc do úvahy, sledujúc už pridlhý čas, čo napĺňa ľudí, ako sú kŕmení informáciami, môžem prehlásiť, že s davmi, ktoré túžia po krutosti, sa nedá bojovať. Prikláňam sa k zákonu apačov, ktorým bola osudným tiež krutosť: Ten, kto nezabráni krivde je rovnako vinný ako ten, čo ju spôsobil. Ale koniec koncov, kto som ja, aby som moralizoval. Som len väzeň a iba vyzerám ako vy…

Nespravodlivosť v jednej časti zemegule ohrozí spravodlivosť aj celému svetu – Martin Luther King.

Myslím, že to svetu pekne kazíme. Ak nie svetu, únii určite. Inak povedané, ak nalejete do suda s medom naberačku dechtu bude celý obsah znehodnotený.

Veľmi podozrivý prípad. . . alias ako to u nás chodí.

28.03.2021

V dnešnom príspevku vám sprostredkujem ďalší príbeh spoza mreží o mužovi, ktorého nazvem Pavol. Akademicky vzdelaný človek, ovláda niekoľko jazykov, väčšinu života strávil v Rakúsku. Prežil už vyše päťdesiat zím. Hoci nie je Slovák, jeho bývalá manželka a dcéra sú. Za hrubé mreže ho posadili za obzvlášť závažný zločin podvodu. Čo znamená obzvlášť [...]

Opätovné zadržanie Jankovskej

06.03.2021

Vytúžené prepustenie na slobodu, otvárajú sa dvere, sloboda začína šeptať rečou príjemného vánku. Už len pár krokov a trápenie skončí. Už žiadne námatkové kontroly, vyzliekanie do naha (mne sa to stalo, keď som písal tieto riadky), lebo predpisy tak kážu. Už žiadne trieskanie do dverí o päť štyridsať päť. Zbohom erárne prádlo, zbohom budenie svetlom každú [...]

Naši premiéri! Únosy, bicykle, prostitútky a …

01.03.2021

Celý život ma vychovávali v duchu striktného dodržiavania zákonov, spoločenských konvencií i nasledovania vážených ľudí, čo vedú náš úžasný štát. ,,Tento človek je dar nášho ľudu, náš pán predseda, pán premiér,“ ukazovala mama tučným klobáskovým prstom na muža v obleku, vystupujúceho za sklom televízora. ,,On nás všetkých zachráni!“ dušovala sa [...]

George Floyd Officer Trial

Expolicajta Chauvina uznali za vinného z vraždy Floyda

20.04.2021 23:24, aktualizované: 23:48

Vynesenie verdiktu sprevádzali prísne bezpečnostné opatrenia, budova súdu bola obohnaná ostnatým drôtom aj betónovými zátarasami a do ulíc Minneapolisu boli nasadené tisícky policajtov.

Vladimir Putin

Mierové rozhovory v konfliktnej oblasti? Zelenskyj navrhol Putinovi stretnutie v Donbase

20.04.2021 22:33

Ukrajinský prezident tiež poznamenal, že v konflikte medzi ukrajinskými vládnymi silami a proruskými separatistami "ide o milióny životov".

Armin Laschet

Strach zo zelenej kancelárky zomkol čiernych sokov

20.04.2021 21:47

Annalena Baerbocková alebo Armin Laschet? Jeden z nich s najväčšou pravdepodobnosťou po septembrových parlamentných voľbách v Nemecku nahradí dosluhujúcu kancelárku Angelu Merkelovú.

Peter Kmec, Ide o pravdu

Kmec (Hlas) v Ide o pravdu: Heger je len neinformovaný hovorca Matoviča

20.04.2021 20:30

Ruskí agenti mali byť za výbuchom českého muničného skladu v roku 2014. „SIS aj vojenské spravodajstvo musia informovať poslancov,“ povedal v relácii Ide o pravdu poslanec Peter Kmec.

captivum

Nikto sa nenarodí ako väzeň, alebo zločinec.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 34
Celková čítanosť: 154529x
Priemerná čítanosť článkov: 4545x

Autor blogu

Kategórie