Založ si blog

Komunizmus zomrel, nech žije komunizmus

V minulosti – a teda v predchádzajúcich príspevkoch – som sa zámerne vyhýbal politickým témam, respektíve, dotkýnal sa ich povrchne, a to vo vplyve na justíciu a väzenstvo. Dnes však prekročím aj túto rieku a verím, že ma divoké prúdy tejto témy nestihnú a neutopia.

Keď už hovorím o rieke, aj čas pľuje pomaly dopredu ako padnutý lístok na jeseň, a šlo už vyše tridsať rokov od toho dňa, čo sa naposledy oslavoval sviatok Veľkej októbrovej socialistickej revolúcie (hoci bola slávená v novembri). Na televíznej obrazovke mohli občania pozorovať vážne tváre rôznych straníckych bossov, ktorí od srdca hovorili o udalosti celosvetového rozsahu. Rečnili takisto deti, vnúčatá účastníkov tohto dňa, 24. Októbra 1917. Samozrejme, malo to pôsobiť prirodzene, spontánne, no každý pri zmysloch vedel, že to ide podľa naplánovaného programu. S tými čo si to pamätajú, som sa rozprával o tom ako sa pri tejto šou (show) cítili, Akoby sa pasívne zúčastňovali na trápnom a pokryteckom divadle.

Mnohí ľudia dúfali, predovšetkým naivne, že ten pánko osud, čo velí armáde náhod, ich ušetrí vidieť niečo podobné alebo počuť o ďalšej víťaznej revolúcii.

Ale ako vraví jedna múdrosť: ,,Človek predpokladá, Boh rozhoduje.“

Vďaka nepredvídaným udalostiam, som zažil aj ja podobnú revolúciu, ak sa tak, samozrejme, dá nazvať. Hovorím o posledných voľbách, ktoré prirovnávali k udalostiam zo 17. novembra 1989. Priznávam, že som to veľmi intenzívne prežíval, robil rodine osvetu prečo nemajú voliť tých, čo tam boli doteraz.

No teraz sa ma zmocňuje pocit podobný tomu, čo mali naši straší občania, Trápny pocit zúčastnenosti hraničiaci s niečím pokryteckým a nesprávnym.

Na základe toho čo sledujem nie len za posledné dva roky, ale aj týždne, mám pocit, že v mnoho veciach existuje medzi komunizmom 80tých rokov a súčasnosťou zhoda. Pripadá mi to, akoby víťazstvo v 89tom bolo nie víťazstvom triumfálnym, lež pyrhovým.

Vraví sa, že komunizmus je ideológia, ale skôr ide o udržovanie a presadzovanie moci. Komunisti bojovali proti stavovskej spoločnosti tak, že vytvorili najvzornejší stavovský štát.

NOMENKLATÚRA, dôležitejší ľudia štátneho aparátu, a VŠETCI OSTATNÍ ĽUDIA. Aparát mal všetko, mohol si dovoliť všetko a RAZNE potláčal tých, ktorí sa opovážili podniknúť niečo cez dovolenia vážených pánov štátnych úradníkov. Jednoducho v tom je celý komunizmus.

Železná opona za rámusu fanfár a rachotu štrngajúcich kľúčov, padla. Aspoň to tak malo vyzerať. Lenže ako by posúdil náš pokrok za 30 rokov nezúčastnený pozorovateľ? Podľa mňa by zrušil oslavy a usúdil by, že národ Slovenska zrejme stratil právo rozhodovať vo všetkých ozaj dôležitých veciach.

Doteraz štátny aparát – POLÍCIA, PROKURATÚRA, SÚDY, VYŠŠÍ ÚRADNÍCI – je nad všetkým. A občas, ako za starovekých čias, hádžu rozzúrenému davu rozptýlenie na davové ukameňovanie. Pravdaže, z vonkajších kruhov, nenávidených ľudí, podnikateľov, len tak, odpútať pozornosť od seba a pre ukojenie nás.

V čom je rozdiel? Že nemajú červenú knižku? Myslíte? Ale majú. Tá knižočka je odznak, talár a podobne.

Miesto bločkovej lotérie tu vznikli zručnosti ako podávať trestné oznámenia, čo je len otázkou času, kedy to budú vyučovať namiesto vlastivedy. Stáva sa z toho národný šport a tak to vyzerá. Basy preplnené chudákmi, čo nemajú ani na žuvačky nieto ešte na právnika. Samozrejme, okrem výnimiek.

Čo sa týka života ako takého, otvorených hraníc, nevyučovania komunizmu, sa rozdiely predtým a teraz nájdu.

Ale čo prostredie spravodlivosti? A práva? Tu sa odlišnosti strácajú. Zločiny proti štátu a ekonomike sú horšie ako siahnuť na cudzí život či psychiku. Nebolo práve to príznačnou vlastnosťou komunistických trestných zákonov? Používanie trestného práva a polície ako biť na potrestanie PERSONA NON GRATA, pre nich nežiaduce osoby?

Účelom revolúcie bola sloboda a spravodlivosť. Preto ,,zmizli“ tyrani, diktátori, čo našepkávali čo je správne a čo nie. No ja mám pocit, že práve tieto dva názory národa, sú nám hrané na súdoch, ale nie na očiach, ako by sa to udialo kedysi, ako by to urobili silou svojho postavenia, ale neviditeľne, ťahmi, nepravdami a tichými dohodami.

Myslel som, že po voľbách sa veci zmenia k lepšiemu, že sa vyberú cestou akou kráča aj EÚ. Žiaľ, nedeje sa to. Za päť mesiacov sa stihnúť veľa nedá, ale práve tí, čo boli mojimi favoritmi pred voľbami sa mne osobne javia ako totálni populisti. Akoby sme boli uprostred vojny starej opozície, ktorá ma krv v očiach nad minulosťou.

Nechcel som rozoberať niečo čomu až tak nerozumiem, no sledovať vystupovanie niektorých nových vladárov mi navráva, že ani oni.

K strane SMER – SR som pred voľbami z istých osobných dôvodov, cítil veľkú zášť, ba hraničilo to s nenávisťou, Niet sa čomu čudovať, toto miesto je jedna obrovská fabrika na nenávisť. Ale musím konštatovať, že pri počúvaní smerákov mám aspoň pocit, že existuje právny štát. Od nich aspoň počuť, že existuje právo na prezumpciu neviny, preto sa nebudú vyjadrovať. Koalícia?

Pán Truban rozhodol o nevzatí pána Bödöra do väzby a dobre že ho politici, média neukameňovali. Ak je pravda, čo prezentovali, že mali dve nepriame svedectvá v štýle? Mali pocit, že je to pre pána Bödöra, tak rozhodol správne.

Keby sa dvaja ľudia dohodnú a vypovedajú proti sebe, vážený čitateľ, že vraj počuli, že máš na svedomí vraždu, tak západ slnka už neuvidíš.

Vyjadrenie najvyššieho súdu, ako ide o najväčšiu korupčnú kauzu a bla bla…tak týmto vyjadrením stratil jedinú vec aká sa od neho vyžaduje: NEZAUJATOSŤ.

Potom to vyzerá, že rozhoduje nie súd, ale vláda či média. Už v minulých príspevkoch som mal osobné predsudky voči pánovi Bödörovi, ale tentoraz musím byť objektívny. Toto nie je správny krok.

Nikdy neviete kedy to môžete byť Vy.

Začo padol u nás rozsudok 19 rokov, padol teraz vo Francúzsku 2 roky. Trošku rozdiel. Nešlo o žiadnu vraždu, ale ekonomiku.

Ani raz som nepísal o svojom prípade, ale tiež som vo väzbe kvôli ekonomike bez reálnej ujmy, už dva roky a pritom v 90% krajín by som vo väzbe nebol a dostal by som ako prvostíhaný podmienku. Ale dva roky je pre náš súdny systém málo. Vidím tu starých dedkov za odtrhnutie kukurice, ľudí čo polícia donútila do výpovedí a mnohí skončili visieť na strope, ženy, ktoré tu nemajú čo robiť. Súd mi do prepustenia z väzby dá odôvodnenie, že spoločenských záujem prevyšuje právo na slobodu.

Spýtal by som sa, či neexistoval ten spoločenský záujem pri násilníkoch, čo dostali podmienky za znásilnenie alebo vrahom stíhaným na slobode.

Ďalší spoločný rys s komunizmom. Stále existuje označenie pre väzňov MUKLI – muži určení k likvidácii. Teraz im zničia dušu a zmaria viac – menej budúcnosť. Trestať sa má, ale poučne, alternatívne, nie likvidačne ak nemá človek sklony k násiliu k ďalšiemu pokračovaniu. A fungovanie tu…no stačí si prečítať minulé príspevky.

U nás basy stavajú, napríklad v Holandsku 22 zrušili. Ale čomu sa čudovať, keď sa v justícii za 30 rokov nič nezmenilo. Pardon až na 2009? Nie som si istý, keď zaviedli zákony: majetok viac ako život.

Takže nechápavo počúvam niektoré reči o historickom víťazstve spravodlivosti nad mafiou. A možno vzhľadom na to, že sme o 30 rokov pozadu, na súdy to neprišlo, a rozhodujúc (niektorí) spôsobom: en ten tíky, dva špendlíky…

Existujú hrozné, strašidelné veci, ale táto ľudská ľahostajnosť aká kraľuje našim súdom podľa mňa prevyšuje čokoľvek ostatné. Nie kvôli tomu, že nepozná empatie či deravý prístup, ale najmä kvôli tomu, že beztrestnosť v kombinácii s nadradenosťou prejavujú vedome a bez nátlaku. Čo je to ak nie ich voľba? Často zbytočné ubližovanie, ktoré nemá nič so spravodlivosťou. Jeho cieľom je čosi iné, čosi, čo pochopia len tí, ktorých vzrušuje moc. Títo sudcovia sa rozhodli, že budú ignorovať ľudskosť, niekedy zákon a vymýšľajú si dôvody, domnienky a bájky, aby naplnili misiu našej justície: logicky a systematicky mrzačiť jadro ľudského bytia.

Napadá ma výrok zo známej inscenácie ZABIŤ DRAKA: Keď zabiješ draka, hlavné je sa naňho nepremeniť.

A bojím sa, že práve toto sa stalo na Slovensku.

Ako vytesal ktosi do múru väznice: Ak človek stratí oporu v zákone, nemá už čo stratiť.

 

Ďakujem za pozornosť.

Veľmi podozrivý prípad. . . alias ako to u nás chodí.

28.03.2021

V dnešnom príspevku vám sprostredkujem ďalší príbeh spoza mreží o mužovi, ktorého nazvem Pavol. Akademicky vzdelaný človek, ovláda niekoľko jazykov, väčšinu života strávil v Rakúsku. Prežil už vyše päťdesiat zím. Hoci nie je Slovák, jeho bývalá manželka a dcéra sú. Za hrubé mreže ho posadili za obzvlášť závažný zločin podvodu. Čo znamená obzvlášť [...]

Opätovné zadržanie Jankovskej

06.03.2021

Vytúžené prepustenie na slobodu, otvárajú sa dvere, sloboda začína šeptať rečou príjemného vánku. Už len pár krokov a trápenie skončí. Už žiadne námatkové kontroly, vyzliekanie do naha (mne sa to stalo, keď som písal tieto riadky), lebo predpisy tak kážu. Už žiadne trieskanie do dverí o päť štyridsať päť. Zbohom erárne prádlo, zbohom budenie svetlom každú [...]

Naši premiéri! Únosy, bicykle, prostitútky a …

01.03.2021

Celý život ma vychovávali v duchu striktného dodržiavania zákonov, spoločenských konvencií i nasledovania vážených ľudí, čo vedú náš úžasný štát. ,,Tento človek je dar nášho ľudu, náš pán predseda, pán premiér,“ ukazovala mama tučným klobáskovým prstom na muža v obleku, vystupujúceho za sklom televízora. ,,On nás všetkých zachráni!“ dušovala sa [...]

George Floyd Officer Trial

Expolicajta Chauvina uznali za vinného z vraždy Floyda

20.04.2021 23:24, aktualizované: 23:48

Vynesenie verdiktu sprevádzali prísne bezpečnostné opatrenia, budova súdu bola obohnaná ostnatým drôtom aj betónovými zátarasami a do ulíc Minneapolisu boli nasadené tisícky policajtov.

Vladimir Putin

Mierové rozhovory v konfliktnej oblasti? Zelenskyj navrhol Putinovi stretnutie v Donbase

20.04.2021 22:33

Ukrajinský prezident tiež poznamenal, že v konflikte medzi ukrajinskými vládnymi silami a proruskými separatistami "ide o milióny životov".

Armin Laschet

Strach zo zelenej kancelárky zomkol čiernych sokov

20.04.2021 21:47

Annalena Baerbocková alebo Armin Laschet? Jeden z nich s najväčšou pravdepodobnosťou po septembrových parlamentných voľbách v Nemecku nahradí dosluhujúcu kancelárku Angelu Merkelovú.

Peter Kmec, Ide o pravdu

Kmec (Hlas) v Ide o pravdu: Heger je len neinformovaný hovorca Matoviča

20.04.2021 20:30

Ruskí agenti mali byť za výbuchom českého muničného skladu v roku 2014. „SIS aj vojenské spravodajstvo musia informovať poslancov,“ povedal v relácii Ide o pravdu poslanec Peter Kmec.

captivum

Nikto sa nenarodí ako väzeň, alebo zločinec.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 34
Celková čítanosť: 154536x
Priemerná čítanosť článkov: 4545x

Autor blogu

Kategórie