Založ si blog

Chovanec tretej ríše.

Áno, je to dvojzmysel v spojitosti s nedávnymi udalosťami, čo prileteli mediálnym lietadlom k nám. Úprimnú sústrasť rodičom, lebo práve rodina je vždy najväčším poškodeným. A pri pohľade na záznam, ktorý pobúril asi každého súdneho človeka, som dostal potrebu napísať pár riadkov.

Nechcem vyznieť hlúpo, no pohrávam sa s jednou myšlienkou. Čo je horšie, ak policajti svojim surovým správaním – taktiež by som ho označil za primitívne usmrtia človeka, hoci myslím, že nie úmyselne alebo keď niekto dovedie k samovražde človeka svojim vedomým správaním? Myslím, že je to vec názoru, ale nepáči sa mi ani jedno z dvoch uvedených, lebo život v akejkoľvek forme je vzácnosť, žiadny lacný tovar, čo čaká na pulte za lacnú cenu.

Dnes o pol ôsmej ráno som bol začítaný, keď priletel z okna spev. Prichádzal z vychádzkových ciel. Bola to pomalá rómska balada v podaní neznámej ženy. V tomto chráme nenávisti je spev ako lanový rebrík vhodený na dno studne, kde ste uviazli. Privrel som oči a počúval.

Zrazu priletel mužský krik: ,,Drž piču! Čo si v osade?“

Na dno žalúdka akoby mi spadla ťažká bowlingová guľa. Nechápal som, čo dotyčného oprávnilo správať sa ako keby bol v starom Ríme a kričal na svoju otrokyňu. Myslel by som, že niekoľko storočí po páde ríše budú takéto prejavy iba otázkou zabudnutých zlých zvykov histórie. Potom ešte zaznela kolegyňa dotyčného a oznámila, že vychádzka skončila, lebo sa nevie správať.

Naozaj? Zato, že spievala? Prosím, odkážte niekto napríklad Celest Buckingham, nech nespieva, lebo to je prejav zlého správania.

V týchto chvíľach rozmýšľam, či má pani strážnička deti, či je matkou alebo zabudla na všetko, čo nás učia od mala o hodnotách. A pri tom všetkom je v ústnom poriadku dané, že každý list obvineného/odsúdeného najprv prečíta strážnik. Je zakázané používať vulgarizmy. Fakt, ako v škôlke. Možno je to súčasť tej resocializácie o akej počúvame z mýtov a legiend. Tak prečo sa takto podaktorí správajú? Či u nich nie je podmienkou slušné správanie? Hajlovanie pobúrilo svet v prípade pána Chovanca, mňa poburuje aj rasistické alebo surové správanie voči väzňom.

A ešte vždy trvám na tom, že nie je väzeň ako väzeň.

Dnešný prípad nie je ojedinelý. Z jedného slabomyseľného väzňa si robili žarty, aby urobil salto, ďalšiemu povedali, aby sa zapravil, lebo tu nie je v osade. Z ďalšieho čo dostal epileptický záchvat a pomočený sa chvel na zemi, si robili srandičky, ako staro vyzerá, zatiaľ čo my sme boli pri ňom a utierali to. Druhý odpadol pred eskortou a potom tvrdil, že ho pichá v hrudi. Odpoveď? Zvládneš to. Väzeň, čo vyzváňal, že mu je zle, vystreľuje mu pri srdci, zostal niekoľko hodín tam a až keď bol celý modrý, vzali ho do nemocnice. Výsledok? Operácia srdca, rok na slobode. Samozrejme, že zvyšný rok si musel odsedieť. Jeden písal list, vlastne to bola sťažnosť na zdravotnú starostlivosť, a keď poňho prišli, vrátil sa s odtlačkom slovenskej spravodlivosti. Zmaľovaný do modra. Ak raz pôjdete na exkurzie do väznice a zbadáte miestnosti bez kamery, vedzte, že tam rozdávajú tieto odtlačky.

Sú to prípady, ktoré ma len narýchlo napadli, na istotne ich bolo viac. AJ tak si myslím, že to nemá v dnešnej dobe čo hľadať. Inak nemôžeme tvrdiť, že tu platí právny štát, solidarita, ľudské záruky. Nezabúdajte, že ani jeden z prípadov nebol za násilnú činnosť. Takže ak raz násilní budú, treba pátrať, kde to pochytili.

Odhliadnuc od všetkých mojich článkov o zákonoch, argumentov, aké som neraz použil, zoberme si do úvahy, čo je spravodlivé? Spravodlivosť je zaplatiť za chybu raz – nie sú to moje slová, ale prikláňam sa k nim. Je spravodlivé platiť za jednu chybu každý deň? Odkedy nám nasadia putá, všetci na nás pozerajú s odsudzujúcim pohľadom. Deň, čo deň. Odráža sa to aj na správaní. Nielenže stratíte slobodu, čo je trest najhorší, ale ešte aj stojíte každý deň pred krutou porotou desiatok očí, čo vám majú potrebu pripomínať, že ste menejcenný. A to, vážení priatelia, je opakované trestanie za jednu chybu.

Vraví sa, že 20 % väzňov je úplne nevinných, ale myslím, že je to asi takých 10 %. Ďalších 40 % má neľudské nespravodlivé tresty. Ale ak existuje 10 % tolerancia v zlyhaní justičného systému v prípade odsúdenia, nechápem toto: človek, ktorý sa zväčša previní urobí chybu. No popritom môže byť milujúcim otcom, matkou, môže prispievať spoločnosti, takže jedna chyba cez zákon môže z celku jeho osobnosti tvoriť práve tých 10 %. Tu však žiadna tolerancia neexistuje. Ak existujú nedostatky v spravodlivosti, mali by sme eliminovať nedostatky, nie spravodlivosť.

Vznikajú tu rôzne mediálne tlaky na odsúdenie konkrétnych ľudí. Neriešim teraz či sú vinní. Na to sú predsa študovaní právnici. Opäť môj osobný názor – je to nebezpečné! Mediálny tlak môže byť cielený. Nie tak dávno v histórii, bol prokurátor Višinský, ktorý využíval práve verejný tlak a tlmočil všetko v neprospech obvinených. Obviňovali spisovateľov, lekárov, inžinierov a verejnosť so svedkami hovorili: ,,Nečítali sme ich diela, nevieme, čo robili, ale po celom procese vidno, že sú zločinci.“ Ako som povedal, vďaka lekcií z minulosti vidno, že burcovať verejnosť v takýchto otázkach je nebezpečné. Je tým vážne ohrozený princíp právneho štátu.

Väčšinou sa na spravodlivosť čaká až do Európskeho súdu, málokedy si naše súdy priznajú chybu a prokurátor zatlačený do rohu býva veľmi vynaliezavý. No nik verejne nespravodlivo odsúdenému nepovie, že považuje za správne podieľať sa na oslobodení. Že prišlo k justičnému omylu, za ktorý sa platí nevyčísliteľná cena. Nikto nepovie: štát Slovenskej republiky vám ukradol deväť rokov a nikto vám ich už nevráti. Nikto v mene štátu či spoločnosti si neuvedomí, že ospravedlnenie nezahojí všetky rany. Sudcu, prokurátora alebo vyšetrovateľa potrestajú trápnou disciplinárnou pokutou. Nikto z nich nikdy nezistí, čo je to počuť odbíjať sekundy, nevedieť čo bude s vašim životom, či vás bude vaša polovička milovať, nespoznajú aké je pochybovať o zmysle života. Justícia je podľa mňa z jednej strany zlo, ale nutné zlo. Avšak je pokrytecké tvrdiť, že systém je dokonalý.

Ale na druhej strane, prečo sa nevytvára tlak na oslobodenie nevinných, o zmierenie príliš tvrdých trestov alebo zlepšovanie podmienok voči obvineným? Prečo nebol taký mediálny ošiaľ, keď vyšlo najavo, že niekto sedel 9 rokov nevinný? Prečo sa nepíše o obesených alebo tých, čo kvôli väzbe prišli o všetko? Prečo sa po prípadoch ako pani Horáková verejnosť nepoučila, že mienka je len bublina vytvorená bublifukom v konkrétnych rukách? Prečo sú preplnené basy? Neviem, no nevyzerá to len na zlyhanie jednotlivcov.

Možno má bývalý sudca pán Bizoň pravdu, keď v Novom čase vravel, že keby dodržiavajú zákon pri všetkých ako pri pánovi Mariánovi K., polka ľudí by nebola zavretá. Ale v tom je ten vtip, hoci nevyvoláva smiech. Kto by robil vo väzenských fabrikách, čo sú modernými otrockými praktikami hnané k ziskom? Kam by sa zamestnalo toľko strážnikov a policajtov, keby nebolo toľko roboty? Prečo je v ústavnom poriadku väznice päť strán o disciplinárnych trestoch a o disciplinárnej odmene päť riadkov? Je to kvôli vyvolaniu strachu a ustavičnom strese? Kde sú verejní obhajcovia ľudských práv alebo splnomocnenci pre menšiny? Veľa otázok, málo odpovedí.

No o jednom som presvedčený: s poukazom na dnešný spev a reakcie strážnika by boli nacisti hrdý, že ich vzorce správania neboli navždy vyhnané zo sveta. Pre mnohých je to ako zlý sen, dennodenný boj o udržanie si aspoň ako – takej príčetnosti a dôstojnosti. A možno si toto prečíta niekto kompetentný a veci sa zmenia. No slovo MOŽNO je len priepasť, do ktorej už padli aj lepší ako ja.

V každom prípade, ma Vaša pozornosť, ako vždy, potešila. Resp. poteší.

Vďaka.

Veľmi podozrivý prípad. . . alias ako to u nás chodí.

28.03.2021

V dnešnom príspevku vám sprostredkujem ďalší príbeh spoza mreží o mužovi, ktorého nazvem Pavol. Akademicky vzdelaný človek, ovláda niekoľko jazykov, väčšinu života strávil v Rakúsku. Prežil už vyše päťdesiat zím. Hoci nie je Slovák, jeho bývalá manželka a dcéra sú. Za hrubé mreže ho posadili za obzvlášť závažný zločin podvodu. Čo znamená obzvlášť [...]

Opätovné zadržanie Jankovskej

06.03.2021

Vytúžené prepustenie na slobodu, otvárajú sa dvere, sloboda začína šeptať rečou príjemného vánku. Už len pár krokov a trápenie skončí. Už žiadne námatkové kontroly, vyzliekanie do naha (mne sa to stalo, keď som písal tieto riadky), lebo predpisy tak kážu. Už žiadne trieskanie do dverí o päť štyridsať päť. Zbohom erárne prádlo, zbohom budenie svetlom každú [...]

Naši premiéri! Únosy, bicykle, prostitútky a …

01.03.2021

Celý život ma vychovávali v duchu striktného dodržiavania zákonov, spoločenských konvencií i nasledovania vážených ľudí, čo vedú náš úžasný štát. ,,Tento človek je dar nášho ľudu, náš pán predseda, pán premiér,“ ukazovala mama tučným klobáskovým prstom na muža v obleku, vystupujúceho za sklom televízora. ,,On nás všetkých zachráni!“ dušovala sa [...]

George Floyd Officer Trial

Expolicajta Chauvina uznali za vinného z vraždy Floyda

20.04.2021 23:24, aktualizované: 23:48

Vynesenie verdiktu sprevádzali prísne bezpečnostné opatrenia, budova súdu bola obohnaná ostnatým drôtom aj betónovými zátarasami a do ulíc Minneapolisu boli nasadené tisícky policajtov.

Vladimir Putin

Mierové rozhovory v konfliktnej oblasti? Zelenskyj navrhol Putinovi stretnutie v Donbase

20.04.2021 22:33

Ukrajinský prezident tiež poznamenal, že v konflikte medzi ukrajinskými vládnymi silami a proruskými separatistami "ide o milióny životov".

Armin Laschet

Strach zo zelenej kancelárky zomkol čiernych sokov

20.04.2021 21:47

Annalena Baerbocková alebo Armin Laschet? Jeden z nich s najväčšou pravdepodobnosťou po septembrových parlamentných voľbách v Nemecku nahradí dosluhujúcu kancelárku Angelu Merkelovú.

Peter Kmec, Ide o pravdu

Kmec (Hlas) v Ide o pravdu: Heger je len neinformovaný hovorca Matoviča

20.04.2021 20:30

Ruskí agenti mali byť za výbuchom českého muničného skladu v roku 2014. „SIS aj vojenské spravodajstvo musia informovať poslancov,“ povedal v relácii Ide o pravdu poslanec Peter Kmec.

captivum

Nikto sa nenarodí ako väzeň, alebo zločinec.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 34
Celková čítanosť: 154534x
Priemerná čítanosť článkov: 4545x

Autor blogu

Kategórie