Založ si blog

Viete čo je právny štát, pani Kolíková? (Mordor nie je vymyslený)

Možno týmto príspevkom mnoho ľudí naštvem, iní si možno povedia, čo tento uväznený lotor moralizuje, ale človek je tvor vznetlivý, citlivý a verte mi, že po dvoch rokoch krívd či justičných podpásoviek, čo neraz dokážu vybiť dych, aj s obrovským citom pre spravodlivosť. Tú skutočnú, samozrejme.

Na začiatok, ak by niekto nevedel, Mordor je temná krajina zla z fantasy príbehu PÁN PRSTEŇOV.  Spomínate si na príspevok o mladom pätnásťročnom chlapcovi čo ukradol dve pivá a skončil na štyri mesiace (zatiaľ) vo väzbe? Ak nie, čítaj tu (klikni sem). Už som veril, že niečo také je ojedinelé, keďže vždy odznievajú slová, že ide o zlyhanie jednotlivcov, nikdy nie o pochybný systém, takže proste sa našli dvaja štátnici, ktorí nemali problém poslať ešte dieťa do jamy levovej.  Ospravedlňujem sa tomuto štátu. Hlboko som sa mýlil. Podcenil som ho.

Dnes bol jeden z dvoch šťastných dní z týždňa, keď nám majestátnosť spravodlivosti dovolila päť minút slabo tečúcej teplej vody. Zrazu nám tam hodili ďalšieho člena. Najprv ma napadlo, že spím, že ide o žart  alebo sa môj sudca dočkal a ozubené kolieska v mozgu mi vypovedali službu. Bolo tam s nami dieťa, ktorému by som tipoval azda desať rokov. Aj to s jedným prižmúreným okom. Detské telo s hladkou pokožkou bez jediného chlpu. Vyzeral ako jeden z tých chlapcov, čo sa naháňajú za loptou so vzorom Mickey Mousa. Naozaj som bol v šoku. Hrdlo zabuchlo dvere a hlas ďalej nepustilo. Potom niekto z nás položil tú otázku, ktorá vás napadne hneď po tej, že prečo je vo väzbe dieťa. ,,Koľko máš rokov?“

Malému chlapcovi vzrastom, aj vekovo sa do tváre postupne rozliala hrôza. ,,Štr – štrnásť.“

Človek si pomyslí, že musel niekoho zavraždiť alebo znásilniť. Samozrejme, za predpokladu, že to dievča muselo byť, s prepáčením, ochrnuté, lebo tento by nezdvihol zo zeme ani svoje topánky. Tak krehko vyzeral. ,,Za čo si tu?“

,,Krádež hodiniek.“ Údajne ukradol hodinky. Škoda: pätnásť euro.  Teraz je tu vo väzbe. S dospelými mužmi v špinavých zaprášených celách so zatarasenými oknami, aby nebolo vidno von. Natlačení jeden na druhom. Mimochodom, takéto podmienky definovali neľudské  črty v minulých režimoch, ale tu stále čelia obvineniam, že sú –  a teraz citujem jedného zo strážnikov: ,,Pre takých ako vy až príliš dobré.“ Ak vás doteraz nepresvedčili moje argumenty o systéme, ktorý musela vymyslieť zvrátená, pokrútená myseľ, dúfam, že uznáte aspoň to, čo normálne celkom iste nie je. Zatvárať deti!

Po ceste zo sprchy mu začal pán strážnik kázať, že nemal kradnúť a iné múdre frázy, ako ,,…aspoň uvidíš, že čo bola vojna…“, čím vlastne otvoril ľudské práva, konkrétne kapitolu o prezumpcii neviny a vymočil sa na ňu.

Áno, potom na vychádzkach bolo  v detských očiach vidieť sto čertov a samopašnosť, ale povedzme si na rovinu, je to v tom veku nezvyčajné? A keby aj bol zle vychovaný, pomôže mu pobyt tu? Nemyslím si. Je to ako keby čistíte zablatené topánky v ešte väčšom bahne. Aj z postoja iných strážnikov, ktorí skrývali pobúrenie za ochranný múr humoru vo vzťahu k detskému väzňovi, možno spoznať odmietavý postoj. Presne takto to vyzerá, keď si štát vychováva budúcich zločincov.

Znova podotýkam, ako som už prízvukoval v minulých príspevkoch, neobhajujem páchanie trestnej činnosti, no trestanie má byť primerané a vyšetrovanie by nemalo byť len o väzbe. Teda tak to funguje v civilizovaných krajinách. Nedalo mi to a strážnikovi som odvetil, že ani zatvárať deti sa nemá, no kto by počúval zavšiveného psa. Naše hlasy sú, mám pocit, niekedy ako štekanie. Mal som chuť spýtať sa, či necíti ľudské volanie a či nechce dať výpoveď.

Fajn. Strážnikom (pozor, nie všetkým) je to jedno. Od šiestej do šiestej, prezliecť sa a späť do normálneho života, kde sa usmievajú, pozrú si futbal s pivkom, poprípade pobozkajú svoje deti na čelo pred spánkom. Políciu a prokuratúru neriešim. Sú lovcami čiarok do kariéry alebo bonusov k výplate. Ale čo sudca? Čo mu vírilo v hlave, keď posielal dieťa do väzby? Sudca, ktorý musí rozhodovať v súlade so svojim svedomím? Mal vôbec nejaké? Bolo nutné posadiť chlapca do lodi, ktorá ho doplaví presne k tomu životu, akému chce ten podľa súdov, spoločenský záujem zabrániť? Spoločenský záujem, ktorý zaviedli v komunizme a aký sa tak často objavuje v súdnych uzneseniach? Myslím, že vláda chce odsúdiť komunistický režim ako zločinný, takže aj systém, čo pretrval dodnes, všakže? A keď toto píšem,  počujem z diaľky kašľanie.

Počujem, ako na to kašlú politici s ústami plnými slovíčok o humánnosti, ako na to kašle cirkev so svojím nesúď a odpúšťaj, ako na to kašlú ľudskoprávne organizácie, ktorým je zaťažko väzňom aj odpísať, ako na to kašle verejná ochrankyňa práv, pretože nemá čas na dedkov čo odtrhli hrozno zo susednej vinice, keď musí bojovať za práva nezvoleného generálneho prokurátora, ako na to kašlú médiá, ktoré z lietajúceho holuba urobia špiónsku stíhačku čo získava o nás dáta, a hlavne, čo najviac zarmucuje, ako na to kašlú ľudia! Občania Slovenskej republiky. Dnes sme to my, zajtra môžete byť vy. Že mne sa to stať nemôže? Slová, aké odzneli z úst väčšiny z nás. V Slovenskej republike je vo väzení každý. Jednou nohou.

Hlavne, že schválili všeobecné opatrenia na záchranu justície. O ohýbaní práva, o ktorom budú rozhodovať kolegovia navzájom. Skúste sa zamyslieť. Ak by ste boli vojakom v ozbrojenom konflikte, zastrelia vám kolegu, možno kamoša, a potom strelca premôžete na streche, kde ho podľa medzinárodných zmlúv máte zajať, ale ďalší kolega ho skopne z tridsať metrovej výšky, čo poviete pri prípadnom vyšetrovaní? Pomstili sme kamoša, alebo skočil dole? Preto sú tie opatrenia zbytočné. Prezlečenie onkopacienta, aby lepšie vyzeral. Ibaže rakovinu nevypudíte telovým mliekom, aby vyzerala pleť zdravšie… Problémom je neprimeraný systém potláčajúci práva. V celom svete sa hovorí o humanizácii súdnictva, dokonca v Estónsku zaviedli ako sudcu softvér, ale len pre delikty, pretože vraj pri prípadoch, kde sa bavíme o trestoch musí súdiť človek kvôli tomu, aby nechýbal ľudský prvok. Priznávam, že som na chvíľu onemel. Ľudský prvok! Ak by som dnes umrel s vedomím, že môj sudca túto informáciu počul, umrel by som šťastný. Niektorí sudcovia na vás pozerajú tak ľahostajne, až máte pocit, že ak by tam stál obživnutý Leonardo da Vinci, maľoval by umelecké dielo a bol ako vždy jedinečný, ctihodný úradník si ho ani nevšimne. Prípadne povie: ,,No fajn… ale stačila vytlačená fotka, nie?“

Pokiaľ viem, tvrdý trest zatiaľ nikoho nezmenil k lepšiemu.

Nie, toto nie je právny štát, vážení priatelia. A pri tom, právny štát nie je štát, kde sa deje všetko podľa zákona, ale  ten, kde je nadovšetko právo všeobecné, kde v prípade medzier a nedostatkov v zákone sa nielen súdy, ale aj všetky orgány riadia právami, slobodami človeka, kde ľudskú hodnotu stavajú nadovšetko a občania preferujú ducha slobody, vhodného prejavu a vzájomnej úcty, nie pochybný ,,spoločenský záujem“, za ktorým sa ukrývajú politici, sudcovia, polícia a tak ďalej. Nie sú to moje slová, ale všeobecne uznávaná definícia právneho štátu po celom svete.

Koniec koncov, aj nacistickí Germáni hovorili, že nerobili nič nezákonné, iba plnili zákonné príkazy, hoci bol zákon v rozpore s právom všeobecným. Neviem či je to pravda, túto informáciu si nemám ako overiť, ale vraj chcú znížiť hranicu veku, podľa ktorej by mohli zatvárať do väzby nie od štrnástich rokov, ale od trinástich. Hlavne, že niektorých sudcov z akcie ,,BÚRKA“ nevzali do väzby, a sú stíhaní na slobode. Dieťa za odcudzenie hodiniek? Ako začína tá známa báseň? Mor ho, detvo môjho rodu! Už nemáš nárok na slobodu!

V skutočnom právnom štáte by som nemusel toto vôbec písať. V skutočnom právnom štáte nedávajú politici prednosť témam ako sprísňovanie interupcií – hoci anketa ukázala, že iba jedno percento ľudí si myslí, že to majú riešiť – , namiesto toho, ako zamedziť mareniu životov štrnásťročných detí, alebo aby mali ľudia čo jesť.

Ale môj maličký hlások v tom päťmiliónovom mori nič nezmôže. Veď aj tí najschopnejší ,,rebeli“ ( Mandela, Gándhi, Horáková) vedeli, že sami nič nezmôžu, že vždy potrebujú tých, čo uveria. Mali vízie, akým by svet mohol byť a bojovali aj keď existovala možnosť, že zmena môže nastať až po ich smrti. Neprirovnávam sa k týmto velikánom, no stále existujú pravdy, na ktoré títo ľudia poukazovali. A ak sa dejú takéto krivdy, človek  by mal bojovať. Veď predsa ľudské práva neboli nikdy  darované, ale vždy vybojované.

Aj civilizované krajiny ako Anglicko, ktoré bolo vychýrenou pracovnou destináciou Slovákov, tyranizujú občanov len do tej miery, ako im ľudia dovolia. Možno už je na čase prestať štátu dovoľovať všetko, nie?

Bohužiaľ, neprimerané trestanie nie je téma, ktorá naženie politické body, preto radšej riešia menej dôležité veci. Verím, že raz sa to zmení, ako sa to zmenilo takmer všade naokolo nás. Tak by som mal tento príspevok od srdca nejako zakončiť, tak odkazom určeným tým, čo niečo mohli urobiť, ale neurobili. Raz sa vás ľudia opýtajú, kde ste boli, keď sa márnili životy a vraždila spravodlivosť. A vy odpoviete: sedeli sme a pozerali.

Veľmi podozrivý prípad. . . alias ako to u nás chodí.

28.03.2021

V dnešnom príspevku vám sprostredkujem ďalší príbeh spoza mreží o mužovi, ktorého nazvem Pavol. Akademicky vzdelaný človek, ovláda niekoľko jazykov, väčšinu života strávil v Rakúsku. Prežil už vyše päťdesiat zím. Hoci nie je Slovák, jeho bývalá manželka a dcéra sú. Za hrubé mreže ho posadili za obzvlášť závažný zločin podvodu. Čo znamená obzvlášť [...]

Opätovné zadržanie Jankovskej

06.03.2021

Vytúžené prepustenie na slobodu, otvárajú sa dvere, sloboda začína šeptať rečou príjemného vánku. Už len pár krokov a trápenie skončí. Už žiadne námatkové kontroly, vyzliekanie do naha (mne sa to stalo, keď som písal tieto riadky), lebo predpisy tak kážu. Už žiadne trieskanie do dverí o päť štyridsať päť. Zbohom erárne prádlo, zbohom budenie svetlom každú [...]

Naši premiéri! Únosy, bicykle, prostitútky a …

01.03.2021

Celý život ma vychovávali v duchu striktného dodržiavania zákonov, spoločenských konvencií i nasledovania vážených ľudí, čo vedú náš úžasný štát. ,,Tento človek je dar nášho ľudu, náš pán predseda, pán premiér,“ ukazovala mama tučným klobáskovým prstom na muža v obleku, vystupujúceho za sklom televízora. ,,On nás všetkých zachráni!“ dušovala sa [...]

George Floyd Officer Trial

Expolicajta Chauvina uznali za vinného z vraždy Floyda

20.04.2021 23:24

Za vinného ho dvanásťčlenná porota uznala vo všetkých bodoch obžaloby. O dĺžke trestu zatiaľ rozhodnuté nebolo.

Vladimir Putin

Mierové rozhovory v konfliktnej oblasti? Zelenskyj navrhol Putinovi stretnutie v Donbase

20.04.2021 22:33

Ukrajinský prezident tiež poznamenal, že v konflikte medzi ukrajinskými vládnymi silami a proruskými separatistami "ide o milióny životov".

Armin Laschet

Strach zo zelenej kancelárky zomkol čiernych sokov

20.04.2021 21:47

Annalena Baerbocková alebo Armin Laschet? Jeden z nich s najväčšou pravdepodobnosťou po septembrových parlamentných voľbách v Nemecku nahradí dosluhujúcu kancelárku Angelu Merkelovú.

Peter Kmec, Ide o pravdu

Kmec (Hlas) v Ide o pravdu: Heger je len neinformovaný hovorca Matoviča

20.04.2021 20:30

Ruskí agenti mali byť za výbuchom českého muničného skladu v roku 2014. „SIS aj vojenské spravodajstvo musia informovať poslancov,“ povedal v relácii Ide o pravdu poslanec Peter Kmec.

captivum

Nikto sa nenarodí ako väzeň, alebo zločinec.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 34
Celková čítanosť: 154522x
Priemerná čítanosť článkov: 4545x

Autor blogu

Kategórie