Založ si blog

Väzenský špeciál – gurmánska párty.

Pôvodne som tento príspevok nechcel písať, ale po demagógii niektorých redaktorov, čo pustia do sveta hocičo neoverené (čítaj tu), nemôžem inak. Blízki mi prečítali, čo sa píše na každé Vianoce, a čo dozaista ukážu aj v televízii. Na výber z piatich chodov jedál, desať osvetových činností, dva krát denne hygiena, možnosť ísť si zahrať šach, prechádzka vonku, telka do polnoci? To písali, akože je to tu brutál pohodlné, all inclusive, resocializačné, a čudujem sa, že na koniec reportáže neuvedú: ,, … ak sa necháte odsúdiť do dvadsať štyri hodín, nielenže získate deku na zakrytie, tvrdý šmirgľový uterák, ale aj šesťdesiat minút na hodinu! Neváhajte, miesta sú obmedzené!“

Toto sú už moje tretie Vianoce, nikdy som nemal päť chodov, z ktorých si môžem vyberať. Čo je iné oproti všedným dňom? Dostali sme perník, čo stojí v Lidli tridsať centov s potlačou Mikiho s bielou bradou. Samozrejme, diabetik má inú stravu, vegetarián taktiež. Ale človek si nemôže zo dňa na deň vyberať čo dostane. Je to totálne ohýbanie pravdy, ak aj nie zlomenie jej kostrče.

Desať osvetových činností? Tak rátajte so mnou. Dve knihy z knižnice na tri týždne. Možnosť zavolať si kňaza. Ak sú kapacitné možnosti, zahrať si pingpong. Za dva roky som ho hral tri krát. Neviem, kde je zvyšných sedem.

Dva krát denne hygiena je myslené dva krát týždenne, po päť minút. Niekedy máte šťastie na teplú vodu (aby som nekrivdil všetkým ústavom, niektoré novšie s tým problém nemajú).

Zahrať si šach? Môžete si dať poslať na celu, žiadne výlety do zaplnenej sály, kde prebieha organizovaný turnaj. A zmienení páni majú kolúzne väzby, sú na deväťdesiat percent sami, takže môžu hrať partiu jedine so svojim svedomím.

Prechádzka vonku? Iste, v betónovej cele, kde sú miesto stropu mreže.

A telka do polnoci je len smutný fakt. Vo väzbe ste celý deň ( sedemdesiat percent ľudí ) zavretí na cele, sami si platíte za elektriku, nič nedostávate zdarma, ešte aj jedlo vám zaúčtujú po rozsudku v prípade viny. Nikam nevstávate, no i tak vás päť štyridsať päť budí krik. Neviem akým spôsobom môže pozeranie telky – keď aj celú noc – zamedzovať preventívnym opatreniam, na ktoré väzba slúži. Proste za každú cenu vám ten ,,pobyt“ systém znepríjemňuje.

Neviem o žiadnych sviatkoch, nepociťujem príjemnú atmosféru a určite to neplatí ani pre väzenskú smotánku. Neviem ako to funguje na otvorených oddeleniach odsúdených, ale podľa smiechu akým to chalani prijímajú, keď sa ich na to opýtam, usudzujem, že to má veľmi ďaleko od skutočnosti. A ak aj áno, aj keby trávite čas v Hiltone, je to bez tých, čo ľúbite, poriadny trest. Miesto neprajných škodoradostných článkov by im mohli radšej ľudia priať, aby si uvedomili svoje chyby, zamysleli sa, po prípade oľutovali. Aby to urobili aj ďalšie tisícky obyčajných ľudí, čo majú vonku blízkych, na ktorých im záleží, a ktorí nesplnia detičkám ich priania mať otecka či mamičku doma. O čom sú Vianoce, ak nie o ľudskosti a súcite? Všetkým vám prajem, aby ste od týchto dní dostali, čo sami uznáte za vhodné. Obrovská vďaka patrí pravidelným čitateľom, ktorí si radi prečítajú príbehy uväzneného človeka na strastiplnej, no za to poučnej plavbe a v komentároch vyslovia svoju podporu. Je to úžasný pocit, a viete čo, priatelia? Dodávate mi určitý pocit slobody. Veľké ďakujem.

 

 

Veľmi podozrivý prípad. . . alias ako to u nás chodí.

28.03.2021

V dnešnom príspevku vám sprostredkujem ďalší príbeh spoza mreží o mužovi, ktorého nazvem Pavol. Akademicky vzdelaný človek, ovláda niekoľko jazykov, väčšinu života strávil v Rakúsku. Prežil už vyše päťdesiat zím. Hoci nie je Slovák, jeho bývalá manželka a dcéra sú. Za hrubé mreže ho posadili za obzvlášť závažný zločin podvodu. Čo znamená obzvlášť [...]

Opätovné zadržanie Jankovskej

06.03.2021

Vytúžené prepustenie na slobodu, otvárajú sa dvere, sloboda začína šeptať rečou príjemného vánku. Už len pár krokov a trápenie skončí. Už žiadne námatkové kontroly, vyzliekanie do naha (mne sa to stalo, keď som písal tieto riadky), lebo predpisy tak kážu. Už žiadne trieskanie do dverí o päť štyridsať päť. Zbohom erárne prádlo, zbohom budenie svetlom každú [...]

Naši premiéri! Únosy, bicykle, prostitútky a …

01.03.2021

Celý život ma vychovávali v duchu striktného dodržiavania zákonov, spoločenských konvencií i nasledovania vážených ľudí, čo vedú náš úžasný štát. ,,Tento človek je dar nášho ľudu, náš pán predseda, pán premiér,“ ukazovala mama tučným klobáskovým prstom na muža v obleku, vystupujúceho za sklom televízora. ,,On nás všetkých zachráni!“ dušovala sa [...]

George Floyd Officer Trial

Expolicajta Chauvina uznali za vinného z vraždy Floyda

20.04.2021 23:24, aktualizované: 23:48

Vynesenie verdiktu sprevádzali prísne bezpečnostné opatrenia, budova súdu bola obohnaná ostnatým drôtom aj betónovými zátarasami a do ulíc Minneapolisu boli nasadené tisícky policajtov.

Vladimir Putin

Mierové rozhovory v konfliktnej oblasti? Zelenskyj navrhol Putinovi stretnutie v Donbase

20.04.2021 22:33

Ukrajinský prezident tiež poznamenal, že v konflikte medzi ukrajinskými vládnymi silami a proruskými separatistami "ide o milióny životov".

Armin Laschet

Strach zo zelenej kancelárky zomkol čiernych sokov

20.04.2021 21:47

Annalena Baerbocková alebo Armin Laschet? Jeden z nich s najväčšou pravdepodobnosťou po septembrových parlamentných voľbách v Nemecku nahradí dosluhujúcu kancelárku Angelu Merkelovú.

Peter Kmec, Ide o pravdu

Kmec (Hlas) v Ide o pravdu: Heger je len neinformovaný hovorca Matoviča

20.04.2021 20:30

Ruskí agenti mali byť za výbuchom českého muničného skladu v roku 2014. „SIS aj vojenské spravodajstvo musia informovať poslancov,“ povedal v relácii Ide o pravdu poslanec Peter Kmec.

captivum

Nikto sa nenarodí ako väzeň, alebo zločinec.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 34
Celková čítanosť: 154538x
Priemerná čítanosť článkov: 4545x

Autor blogu

Kategórie