Založ si blog

Čo ma naučila armáda?

Sychravý deň, štyridsaťčlenná čata, nastúpená pred veliteľom, čaká nás neľahká skúška. Niekoľkokilometrová trať plná blata, vodných prekážok, navyše zvládnutie podmienené časom.
Veliteľ zdvíha ruku so stopkami tak, aby všetci videli. ,,Čas zastavím, až keď cieľom prejde posledný!“ Ozýva sa nesúhlasné mrmlanie, pretne ho znova nadriadený: ,,Ticho! Ste čata, musíte držať spolu! Váš výkon sa bude posudzovať podľa najslabšieho článku.“
Neľahké batohy, na nohách ťažké kanady, v rukách samopaly vzor päťdesiat osem. Vedeli sme kto má a kto nemá až taký ideálny fyzický fond. Inými slovami, kto bude ,,motor“ a kto ,,kotva“. Pár z nás sa strategicky stavia za niektoré ženy a pár slabších chlapov.
Keď výstrel z pištole pretne ticho, z okolitých stromov vyletia splašené vtáky, osemdesiat chodidiel sa pohne. Už po prvých sto metroch máme podrážky polepené blatom, ďalšie kilá navyše. Po tridsiatich percentách trate začínajú nohy niektorých gumenieť, spomaľujú. Počuť iba čvachtanie, pachtenie, údery železa, keď sa o seba otrú zbrane.
Tlačím kolegyňu, doslova ju poháňam lakťom, nesiem svoj aj jej samopal. Šuškám jej, že je super, už len kilometer, určite to zvládne. Môj kamarát ich nesie päť, ďalší tlačí kuchára, iný kričí motivujúce slová. Nikto si nič nevyčíta, dreme ako kone, brodíme sa cez špinavú vodu. V troch štvrtinách trate mám v hrdle ostrú čepeľ meča, pri každom nádychu sa zarezáva do hrtana, pľúca ma pichajú. Ruku so samopalmi si vôbec necítim, čakám, kedy úplne ochabne. Stále tlačím kolegyňu, no tentoraz mi pomáha hrdosť, nechcem dať najavo, že nevládzem. Keď zazriem cieľ, začnem dobiedzať, tlačím ešte viac, robia to aj ostatní.
Dobieham medzi poslednými, väčšinou s kolegyňami. Ľahnem si do blata, bruchom k zemi. Srdce mi tlčie tak, že musia v blate ostávať priehlbiny. Mám pocit, že ak zakašlem, cez ústa mi vyletí kostrč aj s orgánmi. Ja aj ďalších desať sme mohli ako jedinci dobehnúť na čele. S výdatným náskokom. Vieme to, sme si toho vedomí. Ale zlyhali by sme ako celok.
Nie, neboli sme takí srdciari, obetavci, čo to urobia, aby pomohli všetkým. Proste som nechcel prehrať, nechcel som byť v čate, ktorá to nezvládla. Aspoň spočiatku. Ale pri vďačnosti, ktorá sa liala z očí kolegyne, som zistil, že je to sakra dobrý pocit. Neskôr sme sa o tom bavili, prezradila mi: ,,Chcela som sa na to vybodnúť. Fakt. Ale toľko si opakoval, že to zvládnem, že som ťa nechcela sklamať.“
Veril som v ňu, preto to zvládla. Kvôli viere; je nákazlivá, prechádza z osoby na osobu, nie je závislá od logiky. Čo by sa stalo, keby robíme úplný opak? ,,Nezvládneš to, si slabota, dnes letíš. Na čo sa vôbec snažíš?“
Priznávam, mňa osobne by to vyhecovalo, ale všetci nerozmýšľame rovnakou hlavou. Zviezla by sa, zlyhala, vzdala to. Pokiaľ viem, dnes sa jej darí, robí v administratíve vojska. Bol to jej sen. Ako ľahko sa mohol rozplynúť, len preto, že v určitom úseku života nebola tak celkom pripravená, závisela na cudzej pomoci.
Zopakujem: nebyť v určitom úseku života pripravený, byť závislý od cudzej pomoci. Koľko takých ľudí ste dennodenne míňali a ani ste o tom nevedeli? Rád by som sa podelil o ďalší príbeh spoza mreží.
Jedná sa o bezdomovca, ktorý nie je duševne tak celkom zdravý. Je pomýlený, všetko naznačuje tomu, že neraz si nie je vedomý, čo sa okolo neho deje. Tento chlapík je cudzinec. Jedného dňa šiel do Tesca, vzal si jeden a pol litrovú fľašku piva, odchádzal bez platenia. Neutekal. odchádzal. Zastavil ho SBS – kár, hrdinsky privolal strážcov zákona, o pol hodiny sa pred vchodom vynímalo ,,Pomáhať a chrániť“. Super rýchle konanie, podmienečný trest na súde.
Ďalší deň iba dokázal, že ten chudák nevníma tak, ako by si svet prial. Znova išiel do toho istého Tesca, kde dostal deň pred tým zákaz vstupu. Ako podľa rovnakého scenára zobral jeden a pol litrovú fľašu piva, prišiel k pokladni, snažil sa zaplatiť stravným lístkom. Ešteže robil ďalší hrdinský, ak nie ten istý SBS – kár. Zobral ho bokom, prikázal mu, aby čakal. Bezdomovec čakal. Polícia, CPZ, súd. Prokurátor podotkol, že od uloženia trestu (za ten jeden deň) neprebehla náprava, preto žiadal…
Sudca rozhodol podľa svojho vedomia a svedomia. Bez toho, aby preložil cudzincovi čo i len mäkké f, mu uložil dvadsať jeden mesiacov väzenia. Prečo ho radšej nedeportoval? Prečo ho viac-menej za kravinu poslal na takmer dva roky na miesto, ktoré európske výbory označujú za mučiace, neľudské, nedôstojné?
Bohužiaľ, je to nastavené tak, že namiesto odstránenia príčin, ktoré doženú ľudí k porušeniu zákona, chcú vec napraviť tým, že týchto ľudí na celý život poznačia. Keď sa vešalo cca päťdesiat ľudí v celách bez podlahy (aj také sú), nikomu to neprekážalo. Koľko väzňov (ja medzi nimi) pomaly každý týždeň písalo povereným osobám bez výsledku. Nikoho to netrápilo, kým nevyhasol život mediálne známeho človeka. Kde boli všetci tí novinári, keď sme im to písali? Keď sa tu vešali muži, ktorých nechali ženy po dvadsiatich rokoch manželstva, lebo ich zavreli pre banality, čo v niektorých štátoch okolo ani nie sú trestné? Keď sudca nechal tehotnú ženu v kolúznej väzbe deväť mesiacov samú, keď ju nechal porodiť vo väzenskej nemocnici, kde jej dieťa po desiatich minútach zobrali?
Pravdaže, sú tu ľudia, ktorí tu byť majú, ktorí sa nikdy nenapravia. Ďalší tu niečo ,,znamenajú“, vonku sa nevedia začleniť. Ale sú tu ľudia, ktorí iba neboli pripravení čeliť svojmu životu. Ako ten bezdomovec. Mnoho takýchto ľudí vo väzeniach je považovaných spoločnosťou za zločincov, ale prevažná väčšina z nich by nedokázala v živote väzniť tehotnú ženu na samotke, nezniesli by pohľad na plačúce dievča spútané pred súdom, ktoré tvrdí že je nevinné, neposadili by človeka za pivovú fľašku za mreže.
To čo je a čo nie je zločin sa behom stáročí a desaťročí mení. V osemnástom storočí bolo v Indii trestné, ak chudobné ženy mali zahalené prsia, mohli tak učiniť iba po zaplatení vysokej dane. Ešte pred tridsiatimi piatimi rokmi tu zatvárali ľudí za takzvaný zločin špekulácie. Kto kúpil lacno a predal drahšie, išiel sedieť. Teraz je na tom viac-menej založené moderné podnikanie. Reč súdov používa také frázy, že keby vám niekto povie po lopate čo ten človek spravil, myslíte si, že ide o dva rozličné prípady. A tým chcem povedať: Súdy vždy slúžili nie spravodlivosti, ale režimu, vládam a ich zákonom. Pokiaľ však nezačnú uznávať prostý sedliacky rozum, pokým neprevážia všeobecné zákony života, dovtedy sa budú diať iba legálne krivdy.
To, čo ma naučila armáda je prosté: Hodnoť celok podľa najslabšej časti. Ak sa ti nepáči, pomôž mu. Ak je spoločnosť považovaná za celok, sú väzni, bezdomovci, jeho najslabšou súčasťou. Netvrdím, že máte každý týždeň ubytovať sociálne slabších, nevolať políciu ak vás vykradnú. Trúfam si vás iba poprosiť, aby ste sa každý deň prinútili k úsmevu navyše. Pochváľte niekoho zamračeného, povzbuďte ho. Verte v ľudí. Pretože nikdy neviete, čo kto prežíva, o čom rozmýšľa, čo považuje za jediné východisko. Som presvedčený, že tým urobíte pre zníženie kriminality viac, než akýkoľvek policajt, prokurátor a sudca, ktorí majú perspektívu iba vtedy, ak bude zločinnosť na vzostupe.

Veľmi podozrivý prípad. . . alias ako to u nás chodí.

28.03.2021

V dnešnom príspevku vám sprostredkujem ďalší príbeh spoza mreží o mužovi, ktorého nazvem Pavol. Akademicky vzdelaný človek, ovláda niekoľko jazykov, väčšinu života strávil v Rakúsku. Prežil už vyše päťdesiat zím. Hoci nie je Slovák, jeho bývalá manželka a dcéra sú. Za hrubé mreže ho posadili za obzvlášť závažný zločin podvodu. Čo znamená obzvlášť [...]

Opätovné zadržanie Jankovskej

06.03.2021

Vytúžené prepustenie na slobodu, otvárajú sa dvere, sloboda začína šeptať rečou príjemného vánku. Už len pár krokov a trápenie skončí. Už žiadne námatkové kontroly, vyzliekanie do naha (mne sa to stalo, keď som písal tieto riadky), lebo predpisy tak kážu. Už žiadne trieskanie do dverí o päť štyridsať päť. Zbohom erárne prádlo, zbohom budenie svetlom každú [...]

Naši premiéri! Únosy, bicykle, prostitútky a …

01.03.2021

Celý život ma vychovávali v duchu striktného dodržiavania zákonov, spoločenských konvencií i nasledovania vážených ľudí, čo vedú náš úžasný štát. ,,Tento človek je dar nášho ľudu, náš pán predseda, pán premiér,“ ukazovala mama tučným klobáskovým prstom na muža v obleku, vystupujúceho za sklom televízora. ,,On nás všetkých zachráni!“ dušovala sa [...]

George Floyd Officer Trial

Expolicajta Chauvina uznali za vinného z vraždy Floyda

20.04.2021 23:24, aktualizované: 23:48

Vynesenie verdiktu sprevádzali prísne bezpečnostné opatrenia, budova súdu bola obohnaná ostnatým drôtom aj betónovými zátarasami a do ulíc Minneapolisu boli nasadené tisícky policajtov.

Vladimir Putin

Mierové rozhovory v konfliktnej oblasti? Zelenskyj navrhol Putinovi stretnutie v Donbase

20.04.2021 22:33

Ukrajinský prezident tiež poznamenal, že v konflikte medzi ukrajinskými vládnymi silami a proruskými separatistami "ide o milióny životov".

Armin Laschet

Strach zo zelenej kancelárky zomkol čiernych sokov

20.04.2021 21:47

Annalena Baerbocková alebo Armin Laschet? Jeden z nich s najväčšou pravdepodobnosťou po septembrových parlamentných voľbách v Nemecku nahradí dosluhujúcu kancelárku Angelu Merkelovú.

Peter Kmec, Ide o pravdu

Kmec (Hlas) v Ide o pravdu: Heger je len neinformovaný hovorca Matoviča

20.04.2021 20:30

Ruskí agenti mali byť za výbuchom českého muničného skladu v roku 2014. „SIS aj vojenské spravodajstvo musia informovať poslancov,“ povedal v relácii Ide o pravdu poslanec Peter Kmec.

captivum

Nikto sa nenarodí ako väzeň, alebo zločinec.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 34
Celková čítanosť: 154535x
Priemerná čítanosť článkov: 4545x

Autor blogu

Kategórie