Založ si blog

Naši premiéri! Únosy, bicykle, prostitútky a …

Celý život ma vychovávali v duchu striktného dodržiavania zákonov, spoločenských konvencií i nasledovania vážených ľudí, čo vedú náš úžasný štát.
,,Tento človek je dar nášho ľudu, náš pán predseda, pán premiér,“ ukazovala mama tučným klobáskovým prstom na muža v obleku, vystupujúceho za sklom televízora. ,,On nás všetkých zachráni!“ dušovala sa s dlaňou rozčapenou na dvoch hrudných závažiach, čo ju zrejme vďaka gravitácii držali na jednom mieste ako kotva celý život.
No pred obezitou ju nedokázal zachrániť ani on.
Napriek tomu mi neraz prízvukovala: ,,Z neho si ber príklad, synček.“
Zobral som ju vážne. Keď bol na Deň detí pretek na ihrisku, mal som bez debaty vyhrať, keby ten všivák Lacko Hanzel, zubatý potkan, čo mal ešte aj ploskú tvár ako rovnomenný hlodavec, nepodvádzal. Bol som druhý. Ďalší rok som to nenechal na náhodu: v to ráno som mu uniesol sestru, aby si rozmyslel, či bude ohrozovať moju povesť najlepšieho bežca na sídlisku.
Fungovalo to! Ani len neprišiel na preteky. Večer som jeho sestru pustil, všetko vyšlo. Pán predseda bol génius. Keď sa ma na to prišli pýtať ich rodičia, znova som si spomenul, čo urobil záchranca ľudu, keď ho otravovali, a tak som si z neho bral príklad.
Povedal som: ,,Takú vám je*nem, že sopeľ vám na krku závin vyreže!“
Ten sopeľ sa objavil v mojom nose, keď mi ich oco flingol poza uši. Vzal som nohy na plecia, domov k mame, aby mi poskytla materinskú lásku. Od nej som schytal druhú, ale pozor!, nie preto, čo som vykonal, lež kvôli tej drzosti, že som mohol vôbec uveriť, že by pán premiér mohol taký byť.
,,Všetci mu chcú len zle! Sú to táraji a prďúsi,“ rozčuľovala sa.
Tak kde je pravda? Bol som zmätený!
Dal som na otca, ten obdivoval bicyklistu, čo prešiel Slovensko bicyklom. Mal som ďalší vzor. Keď ma na futbale zvolili za kapitána, zverili mi zodpovednosť, mal som kľúč od kabíny. Ibaže po mesiaci ma vyrazili, lebo som sa zbavil lavičiek, trofejí, stola, lôpt, dokonca aj elektrického radiátora, čiže som všetko rozpredal.
Mesiac ma držali v zajatí domáceho väzenia. Ani amnestiár, ani bicyklista? Čo som urobil zle? Odpoveď prišla s tretím premiérom, s Róbertkom! On ma naučil, že podstatné je, aby vás nikdy nechytili, aby ste popierali aj vlastné slová, ktoré majú zaznamenané. Preto, keď ma ako mladistvého chceli odsúdiť do polepšovne za vykradnutie miestnych potravín, všetko som popieral.
,,Takže to nie ste vy?“ spýtala sa ma vyšetrovateľka, s ktorou som v myšlienkach prepotil nejednu plachtu a na monitore ukazovala moju detailnú tvár.
Podľa školy Róbertka som prešiel do protiútoku: ,,Odkiaľ máte ten záznam?“
,,Z kamery predsa.“
,,A mali ste povolenie nahrávať ma? Nie? Ste snáď nejaká mediálna prostitútka?“
Vyviedlo ju to z miery. ,,Veď si spáchal zločin, ty chlapčisko pojašené!“
,,Dokážte mi to! Nech to orgány činné v trestnom konaní vyšetria zákonným spôsobom, dovtedy rešpektujte moje právo na prezumpciu neviny!“
Žmurkla na mňa, očami prešla na záznam, potom si ma premeriavala. ,,Takže mi chceš tvrdiť, že skutok si nespáchal ty? Že máme video tvojho dvojníka?“
,,Skutok sa nestal!“ zvolal som.
Opäť to nevyšlo. Nevadí, dali mi celu bez okna, takže ma neotravovalo slnko. A tam sa začal napĺňať môj osud. Natrafil som na väzenského farára, mal milé oči, chodil sklonený a v rukách zvieral modrú knižočku so zlatým krížom.
,,Čo tu robíš, syn môj?“
Zvonil som, búchal, ohlasoval bachara, aby odviedol toho blázna, ktorý verí, že som jeho syn. No ešte to! Ukázalo sa, že sa nechápeme. Vysvetlil mi učenie Boha, postrčil ma k dobru.
Celú Bibliu som vedel naspamäť, tak teda klopem na bachara, že už som dobrý, nech ma pustí. Že už som napravený.
,,Ešte nie si,“ hovorí mi, ,,ešte pol roka, kým ťa pustíme.“
,,A potom už budem dobrý?“
,,Čo ja viem,“ pokrčil plecami.
Išiel som na súd, povedal sudcovi: ,,Chodíte do kostola, pane?“
Ukázal mi, aby som vstal.
Ale prečo? On môže sedieť a ja nie? Veď všetci ľudia sú si rovní pred Bohom. No počúvol som, štvať muža v dlhých šatách sa určite nevypláca, ak je schopný toho, nemá hranice.
Odvetil, že chce ísť príkladom, preto chodí.
V tvári sa mi rozlial úsmev. ,,Tak sa teda majte.“
Hneď ma spacifikovali a sudca sa spýtal, čo to vyvádzam.
,,Ak chodíte do kostola, tak žijete podľa Biblie. Tam sa píše, že vždy odpúšťajte a Ježiš zakázal súdiť ľudí.“
,,Ale to neznamená, že môžete odísť! Je to všetko pekné, ale v skutočnosti to funguje inak!“
,,Takže ste farizej,“ zhrnul som.
Zrazu tam nesedel sudca, ale rak v talári, červený ako krv. ,,Vy sa vôbec nebojíte, aký trest vám udelím?“
,,Nie, vaša jasnosť, nemôžete podliehať osobným pocitom. Rozhodujete podľa svedomia,“ odvetil som pyšný z toho ako mnoho viem.
,,Máte pravdu,“ prikývol a dal mi maximum, čo mi mohol dať.
Uvedomil som si, že fungovanie tohto štátu nedáva logiku, preto som pripustil, že je so mnou niečo v neporiadku a rozhodol sa, že podstúpim nápravu, budem pozorne sledovať, ako sa chovajú moji prevychovávatelia. Po dvoch dňoch som Ježiša zavrhol, lebo nikto sa podľa neho neriadil. Robil som si poznámky.
Keď som odchádzal, mal som body:
1. vždy sa mračiť
2. naháňať strach
3. šikanovať
4. občas niekoho udrieť
5.tváriť sa, že robím morálnu službu spoločnosti
Nebolo to ťažké, ale znova som nechápal, keď som sa tak správal, každý sa mi vyhýbal. Zas ma oklamali s tou prevýchovou. Kto sa má v tom vyznať?
Potom prišiel Igino, bojovník proti mafii, strážca spravodlivosti. Bojoval s takým zápalom, až sa človek zamiloval do jeho húževnatosti. Stál som prvý v rade, keď prišli voľby a vyhral! Konečne sme mali poriadneho premiéra. Ten teda bol frajer! ,,Toto je historická chvíľa!“ To vravieval. ,,Očkovať? Nie! Ja budem ako ten kapitán potápajúcej sa lodi! Až keď budú všetci v bezpečí, potom pôjdem ja.“ Neviem, prečo nedostal metál! Jeden výložky skoro zjedol ako ich bozkával, ale tento si ich zaslúžil!
Potom vyšlo najavo, že podvádzal s diplomovkou. Boli sme si tak podobní! A ako krásne rozprával! ,,Kto mi chce veriť, uverí mi!“ Keď je žiak pripravený, zjaví sa učiteľ a toto bol môj.
Chodil som po domoch k dôchodcom. ,,Toto je vaša životná chvíľa!“ vravel som. S očakávaním na mňa hľadeli, potom som ich okradol. Ťahal som to dlho, všetky peniaze som ukryl mamke na povalu, podľa Igiho to je účinná skrýša. Až raz prišiel čierny deň a vyčíhal ma vnuk jednej babizne. Ušla mi ruka s nožom, padol k zemi.
Bol to prúser! Opýtal som sa sám seba: Čo by urobil Igi?
Dostal som nápad. Bodol som aj seba! Na súde som všemožne prisahal, že som nemal vedomosť o nezákonnosti svojho konania. Ešte ma aj poranili. Verte či nie, prešlo mi to.
Hoci ma neminuli tri mesiace na liečení, ale inak v pohode. Aby nie! Igi je frajer.
Pandémia nabrala kontúry katastrofy, no horšie bolo tempo, akým Igi menil rozhodnutia. Snažil som sa, bral som si príklad, avšak bolo to vražedné tempo. Začalo mi z toho prešvihávať. Preplo mi z toho. Nadrúzgal som sa a šiel som teda do Trnavy, vykričať mu, čo si myslím. Ale podľa katastra som ho nenašiel, nevedel som však, že býva v neskolaudovanom dome. Čo som mal teda robiť?
Ráno sa prebudím vo väzení. Pýtam sa, čo sa stalo?
,,Pokúsili ste sa o vraždu.“
,,Ja? A koho?“
,,Pred Tescom ste vrážali nôž do matraca s čiapkou.“
,,Tak prečo som tu?“
,,Lebo si tvrdil, že je to Igi. Keď sa to ten dozvedel, poslal na teba svoju poli… teda orgány činné v trestnom konaní začali IHNEĎ konať, lebo majú voľné ruky.“
,,Ale prečo som tu? Veď to bol matrac!“
,,Ale bol si presvedčený, že je to on. Úmysel, kamarát!“
Tak som bol zase v lochu, no čo už. Po Silvestri dávali príhovor našej prvej prezidentky, ale opakovali aj ten minuloročný. Akoby náhodou mi v cele začali znásilňovať mladíka za alimenty.
Kričal: ,,Pomôž mi! Prosím!“
Namojdušu, aj som chcel, ale spomenul som si, čo povedala pani prezidentka: ,,… ľudskosť a solidaritu ľuďom, ale nie tým, čo porušili zákon.“ Dúfam, že aspoň to som pochopil správne. Takže som to vyriešil štuplami do uší.
Pred súdom som prečítal knihu o pozitívnom myslení, poznáte to, nie? Myšlienky tvoria realitu! No paráda! Kniha sľubovala, že zmení môj život. Zmenila! Predstavoval som si svoje oslobodenie, ale dostal som doživotie. Opäť som raz naletel. Ale beriem to pozitívne, pretože som pochopil, že nie ja som šialený, ale krajina za týmto múrom.

PS: Toto je fikcia a pokus o satiru.

Veľmi podozrivý prípad. . . alias ako to u nás chodí.

28.03.2021

V dnešnom príspevku vám sprostredkujem ďalší príbeh spoza mreží o mužovi, ktorého nazvem Pavol. Akademicky vzdelaný človek, ovláda niekoľko jazykov, väčšinu života strávil v Rakúsku. Prežil už vyše päťdesiat zím. Hoci nie je Slovák, jeho bývalá manželka a dcéra sú. Za hrubé mreže ho posadili za obzvlášť závažný zločin podvodu. Čo znamená obzvlášť [...]

Opätovné zadržanie Jankovskej

06.03.2021

Vytúžené prepustenie na slobodu, otvárajú sa dvere, sloboda začína šeptať rečou príjemného vánku. Už len pár krokov a trápenie skončí. Už žiadne námatkové kontroly, vyzliekanie do naha (mne sa to stalo, keď som písal tieto riadky), lebo predpisy tak kážu. Už žiadne trieskanie do dverí o päť štyridsať päť. Zbohom erárne prádlo, zbohom budenie svetlom každú [...]

Čo ma naučila armáda?

24.02.2021

Sychravý deň, štyridsaťčlenná čata, nastúpená pred veliteľom, čaká nás neľahká skúška. Niekoľkokilometrová trať plná blata, vodných prekážok, navyše zvládnutie podmienené časom. Veliteľ zdvíha ruku so stopkami tak, aby všetci videli. ,,Čas zastavím, až keď cieľom prejde posledný!“ Ozýva sa nesúhlasné mrmlanie, pretne ho znova nadriadený: ,,Ticho! Ste [...]

George Floyd Officer Trial

Expolicajta Chauvina uznali za vinného z vraždy Floyda

20.04.2021 23:24, aktualizované: 23:48

Vynesenie verdiktu sprevádzali prísne bezpečnostné opatrenia, budova súdu bola obohnaná ostnatým drôtom aj betónovými zátarasami a do ulíc Minneapolisu boli nasadené tisícky policajtov.

Vladimir Putin

Mierové rozhovory v konfliktnej oblasti? Zelenskyj navrhol Putinovi stretnutie v Donbase

20.04.2021 22:33

Ukrajinský prezident tiež poznamenal, že v konflikte medzi ukrajinskými vládnymi silami a proruskými separatistami "ide o milióny životov".

Armin Laschet

Strach zo zelenej kancelárky zomkol čiernych sokov

20.04.2021 21:47

Annalena Baerbocková alebo Armin Laschet? Jeden z nich s najväčšou pravdepodobnosťou po septembrových parlamentných voľbách v Nemecku nahradí dosluhujúcu kancelárku Angelu Merkelovú.

Peter Kmec, Ide o pravdu

Kmec (Hlas) v Ide o pravdu: Heger je len neinformovaný hovorca Matoviča

20.04.2021 20:30

Ruskí agenti mali byť za výbuchom českého muničného skladu v roku 2014. „SIS aj vojenské spravodajstvo musia informovať poslancov,“ povedal v relácii Ide o pravdu poslanec Peter Kmec.

captivum

Nikto sa nenarodí ako väzeň, alebo zločinec.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 34
Celková čítanosť: 154542x
Priemerná čítanosť článkov: 4545x

Autor blogu

Kategórie