Založ si blog

Opätovné zadržanie Jankovskej

Vytúžené prepustenie na slobodu, otvárajú sa dvere, sloboda začína šeptať rečou príjemného vánku. Už len pár krokov a trápenie skončí. Už žiadne námatkové kontroly, vyzliekanie do naha (mne sa to stalo, keď som písal tieto riadky), lebo predpisy tak kážu. Už žiadne trieskanie do dverí o päť štyridsať päť. Zbohom erárne prádlo, zbohom budenie svetlom každú hodinu počas noci. Zbohom nechutné špinavé cely. Zbohom myšlienky na smrť. Zbohom stiesnenosť kopky. Prichádza slabá nádej, že uvidí a objíme rodinu. S každým krokom silnie, až… Po zuby ozbrojené komando. Veta ,,Odteraz ste obmedzený na osobnej slobode“ vmietnutá do uší. Čosi v jej očiach zomiera. Čosi sa trhá a je nadobro preč.

Celé Slovensko to videlo. Mne utkvelo v pamäti tých pár sekúnd, keď slová polície vliali do stresom ošľahanej tváre bezmocnosť. Ďalšia väzba? Naozaj? Z akých dôvodov? Pokračovanie v trestnej činnosti? Sotva, už stratila funkciu. Ovplyvňovanie svedkov? Útek? Súd jej uložil obmedzenia, k tomu aj monitorovací náramok, prirátajme situáciu pandémie. Akoby psovi s amputovanými nohami dávali okolo krku reťaz, aby neušiel.

Čo sa touto akciou sleduje? Podľa mňa nátlak, aby sa priznala v druhom prípade, ktorý túži polícia úspešne dokončiť. Možno chcú ďalšiu kajúcničku. Tým je jedno, či sa niekomu zunoval vlastný dych, že sa ho pokúsil navždy umlčať. Neľudské podmienky? Všetko je v súlade so zákonom. Pokiaľ viem, pani Jankovská, nikoho nezavraždila. Ak je za tým motto Pomáhať a chrániť, nerozumiem prečo behá po slobode toľko vrahov, ktorí uzavreli s políciou dohody. Mnohí, čo odrezávali hlavy sa vykúpili svedectvami. Je to divné, nie? Neboja sa medzi občanov púšťať nehanebné beštie, ale pri nenásilných činoch sa tento cit pre blaho spoločnosti zrazu vynára? To je dostatočná výpovedná hodnota, nejde o nič iné ako zlomiť jej ducha.

Iste, niektorí trpeli vo väzbe dlhšie a neprimeranejšie ako ona, prišli o všetko, ale každý človek prežíva dané okolnosti inak. Pre niekoho je dvetisíc eurový dlh dôvod na slučku, niekoho kvári päťdesiat tisíc a s úsmevom to zvláda. Mechanické posudzovanie alebo trestanie bez prihliadnutia na rozmedzie osobnosti jedinca svetu nič neprinieslo. Ak je naša spravodlivosť naozaj spravodlivá, prečo nie je schopná nadobro znížiť kriminalitu? Prečo nevie vrátiť roky tým, čo ich kvôli omylom stratili? Jediné, čo u nás funguje na jedničku je princíp odplaty. Počas histórie nášho štátu ,,spravodlivosť“ vešala nevinných, dávala doživotia za nesúhlas s režimom, všetko v mene zákona. A vždy sa po čase objavili závažné pochybenia. Takmer vždy zaznelo: ,,My sme iba plnili zákonné rozkazy.“ Zmechanizovaný systém pomohol akurát zvýšiť počty nevinne zomletých. Nepomohol naprávať, žiť odznova a lepšie, no odvažuje sa tvrdiť, že nastoľuje spravodlivosť.

Čo je spravodlivé? Niet neurčitejšej odpovede, líši sa počtom vyslovených názorov. Ak pani Jankovská brala úplatky a poslala mnoho ľudí do väzenia nekorektne, čo viac ešte treba? Získané jej vezmú. Médiá ju nonstop prepierali, bola ponížená. Aký je to pocit? Asi ako keby ste sa nahý sprchovali vo fontáne na preplnenom námestí z donútenia. Na vlastnej koži zažila, čo robila druhým. Už vie, aké to je. Siahla si na život, psychicky zrútená, fyzicky zničená. Dať ochutnať pľúcam šťavnatú vôňu slobody, po dvoch metroch ju znova odňať, spĺňa bezprostredné črty bezprávia. A bezprávie sa nikdy neodčinilo ďalším bezprávím. Nie je to spravodlivé. Ani prirodzené. Veď aj príroda odpúšťa. Porežete sa na prste a rana sa automaticky zahojí. Možno zanecháte jazvu, ale prst nestratíte.

Raz mi jedna šarmantná dáma zanechala v komentároch horké posolstvo. Znelo asi takto: ,,Starý mukel čo hrá na city ľuďom.“ Som dva a pol roka vo väzbe za ekonomický pokus, takže ešte mukel nie som. Už vôbec nie starý. Môj následok bol oproti bývalej štátnej tajomníčke nulový, ale necítim voči nej neprajnosť. Naopak, kiež by sa konečne dostala von. A ak je ohavné v niekom prebúdzať city, to, čo nás vraj odlišuje od zvierat, neskonale ma to ,,mrzí“, ale chcem byť človekom, nie strojom, čo vidí za mrežami namiesto bazáru žalostných osudov, legálne schválené jatky.

Pravdaže, vždy sa nájdu jedinci čo radi sypú soľ do rany, ktorým príde údel pani Jankovskej nielenže zaslúžený, ale ešte aj príliš zhovievavý. Chyby druhých im dodávajú pocit morálnej nadradenosti. Neprajné komentáre, urážky, nenávisť, hnev, zatrpknutosť. Nech sa páči, ak nájdu šťastie v takýchto komentároch, nech si poslúžia. Ale vedzte, že ak nedokážu súcitiť so zlomenou ženou, ktorej sa zunoval život, ak súcitom, výhradnou ľudskou prednosťou, pohŕdajú, sú horší ako zločinci, lebo tí sú schopní aspoň súcitu.

O svedomí a ľudskej ľahostajnosti

09.05.2021

Opäť sa po dlhšej odmlke pripomínam spoza mreží, aby som vyprázdnil hlavu od myšlienok, ktoré sa tlačia von. V októbri 2004 v Škótsku sa konalo verejná odpustenie viny vyše 80tim osobám popraveným sa údajné bosoráctvo v priebehu 16. a 17. storočia. Väčšina uvedených osôb bola odsúdená bez predloženia konkrétnych dôkazov – výhradne na základe svedkov [...]

Veľmi podozrivý prípad. . . alias ako to u nás chodí.

28.03.2021

V dnešnom príspevku vám sprostredkujem ďalší príbeh spoza mreží o mužovi, ktorého nazvem Pavol. Akademicky vzdelaný človek, ovláda niekoľko jazykov, väčšinu života strávil v Rakúsku. Prežil už vyše päťdesiat zím. Hoci nie je Slovák, jeho bývalá manželka a dcéra sú. Za hrubé mreže ho posadili za obzvlášť závažný zločin podvodu. Čo znamená obzvlášť [...]

Naši premiéri! Únosy, bicykle, prostitútky a …

01.03.2021

Celý život ma vychovávali v duchu striktného dodržiavania zákonov, spoločenských konvencií i nasledovania vážených ľudí, čo vedú náš úžasný štát. ,,Tento človek je dar nášho ľudu, náš pán predseda, pán premiér,“ ukazovala mama tučným klobáskovým prstom na muža v obleku, vystupujúceho za sklom televízora. ,,On nás všetkých zachráni!“ dušovala sa [...]

NATO, Severoatlantická aliancia

Rumuni obnovia základňu pre lietadlá NATO v dôležitom regióne Čierneho mora

19.05.2021 02:05

Rumunsko opraví s finančnou pomocou USA bývalú sovietsku leteckú základňu Campia Turzii, aby tu mohli pristávať ťažké lietadlá a stíhačky.

pocasie-19-5-2021

Dažde ešte hrozia, môžu spôsobiť ďalšiu katastrofu?

19.05.2021 00:00

Naďalej je nutné rátať na Slovensku s daždivým počasím, výrazná zmena sa nechystá. Kde môže pršať viac a kde menej?

Eset, parkovisko

Súd vrátil Blahove statusy proti Esetu na sieť, dal prednosť slobode prejavu

19.05.2021 00:00

Poslanec Ľuboš Blaha nemusí zmazať svoje statusy týkajúce sa údajného ovplyvňovania parlamentných volieb 2020 spoločnosťou ESET.

Drôt / Železná opona / Hranica /

Bývalí funkcionári komunistického režimu Štrougal a Vajnar už nebudú stíhaní za strieľanie na hraniciach

18.05.2021 23:35

Prokuratúra sa zhodla s konštatovaním znalcov, že obaja bývalí politici trpia duševnou chorobou, ktorá im znemožňuje porozumieť zmyslu trestného konania.

captivum

Nikto sa nenarodí ako väzeň, alebo zločinec.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 35
Celková čítanosť: 157219x
Priemerná čítanosť článkov: 4492x

Autor blogu

Kategórie