Založ si blog

Veľmi podozrivý prípad. . . alias ako to u nás chodí.

V dnešnom príspevku vám sprostredkujem ďalší príbeh spoza mreží o mužovi, ktorého nazvem Pavol. Akademicky vzdelaný človek, ovláda niekoľko jazykov, väčšinu života strávil v Rakúsku. Prežil už vyše päťdesiat zím. Hoci nie je Slovák, jeho bývalá manželka a dcéra sú.

Za hrubé mreže ho posadili za obzvlášť závažný zločin podvodu. Čo znamená obzvlášť závažný? Nič ,,závažné“ z ľudského hľadiska. Ale škoda jeho činu presiahla viac ako 130 000 € – suma odvodená z 500 násobku minimálnej mzdy z roku 2006.

Jeho príbeh začína stretnutím s bývalým šéfom, ktorý chcel na biznis kúpiť komoditu ,,X“. Vedel, že Pavol pozná v zahraničí veľa obchodníkov. Pavol mohol zo seba spraviť nenahraditeľné ,,pojítko“ celého obchodu, ale nešpekuloval. Zoznámil ich, oni jednali, on počúval.

Predávajúci, Arab, Pavlovi povedal nech príde na podpis zmluvy tiež a poprosil ho, nech príde s priateľkou, lebo ženy vraj odľahčujú atmosféru napätých jednaní. Tak sa stalo. Zišli sa v kancelárii, kde bol kupujúci, mladá žena hovoriaca cudzím jazykom, Pavol s kamarátkou, Arab a jeho kamarát, čo sa poznal aj s Pavlom.

O pár týždňov prešiel kupujúci okolo Pavla v obchodnom centre bez pozdravu. Protagonista nášho príbehu si pomyslel, že ho asi bývalý šéf nevidel. O jeden rok odchádzal na Ukrajinu za priateľkou, ale oznámili mu, že je naňho zatykač. Na druhý deň ho už vypočúvali vo veci obchodu.

Prišiel som k nemu na celu, keď mu začínal 16-ty mesiac. Mne to spočiatku pripadalo ako pádny dôvod na slučku. Dnes, keď mám v CV-čku takmer dva razy toľko, sa mi tá myšlienka javí ako niečo, čo pochádza z mysle odlišného človeka. Zo začiatku som nemal čo čítať, vtedy človek siahne aj na egyptské hieroglyfy, takže som sa dal do študovania jeho spisov.

Po štyroch mesiacoch väzby mu pridali aj kolúznu (najhoršia, najtvrdšia, mnoho sa o nej debatuje). Z väzenia volal dcére, tá mu oznámila, že je pri nej Pavlova kamoška (prítomná pri podpise). Dala mu ju k telefónu. ,,Pavol, prišlo mi predvolanie na políciu, dokelu! Obvinili ma z podvodu, bože, čo sa deje? Čo mám robiť?“ V oficiálnom prepise stojí jeho odpoveď: ,,Povedz pravdu, ako to bolo. Nenaleť policajtom, budú na teba tlačiť. Never im. Iba si opakuj svoje. Dokolečka dokola. Ak chceš, choď za mojim právnikom.“

Neviem, aký máte z toho dojem, ale u mňa rozhoduje fráza, ,,povedz pravdu ako to bolo.“ Lenže orgány činné v trestnom konaní mu udelili kolúzny dôvod z obavy ovplyvňovania svedkov. Možno si poviete, prečo by nemala veriť polícii, veď chránia zákon, párkrát zvesia zo stromu mačku, o čom hneď natočia päťminútovú reportáž, ale mal nato svoje dôvody. V tomto som, pravdaže, neobjektívny, ale mňa tiež vydierali, zastrašovali a deptali cez otázky srdca, takže jeho radu by som trikrát podčiarkol a vytrepal ju do všetkých výsluchových miestností. Aký mal dôvod Pavol?

Hlavný svedok (kamarát Araba, čo zdúchol) na svojej prvej výpovedi (ešte v pozícii obvineného) ukončil svoj ,,TRASHTALU“ zázračnou formulkou: ,,Svoje konanie ľutujem, budem spolupracovať a robiť všetko preto, aby som pomohol polícii dolapiť Pavla…!“ Stiahli mu obvinenie, dostal podmienku za falošný OP, s ktorým sa zúčastnil na obchode.

Za tých šestnásť mesiacov štyri krát svedčil proti Pavlovi. Vždy inak, občas protichodne. Pri krížovom výsluchu ho dvakrát prichytili pri lži. Polícii, prokuratúre, súdu to neprekážalo. Hlavne, že svedčil. Tvrdil, že konal zo strachu o svoj život, lebo Pavol ho donútil. Zaujímavé však je, že všemožne popieral prítomnosť Araba na podpise zmluvy. Aj napriek tomu, že poškodený/kupujúci trval na tom, že Arab tam bol. Taktiež svedok tvrdil, že Pavol mal v decembri prísť za ním do práce, kde ho mal donútiť, aby vybavil potrebné. Avšak, z dôkazov a výpovedí vyšlo najavo, že v decembri už na uvádzanom mieste nepracoval a obchod ešte nebol ani len v plienkach, to prišlo o dosť neskôr.

No i poškodený vyvoláva nejednu otázku. Tvrdil, že týždeň po zaplatení dohodnutej čiastky obdržal od Araba správu, že ho Pavol podviedol a má teraz veľké problémy. Odvtedy bol offline a nevypátrateľný. No podozrivé je, že poškodený nešiel týždne na políciu. Až muži zákona ho prišli presvedčiť, aby ho podal (odkiaľ o tom vedeli?), lebo bol podvedený. Na otázku Pavla, prečo nešiel na políciu hneď alebo prečo si to neoveril u neho, odpovedal: ,,Myslel som, že si ušiel s peniazmi alebo si mŕtvy.“ To asi nie je dôvod na oznámenie… Na ďalšiu otázku, kto jednal s Arabom, odvetil: ,,Ja“. Potom sa ukázalo, že tohto poškodeného pána párkrát na súd priviedla polícia, hoci prípad podliehal výhradne pod súdnu taktovku.

Prišiel ,,obrat“. Poštou prišla video nahrávka ďalšieho cudzinca, ktorý dokázateľne vyberal peniaze z banky (hľadaný). Tvrdil, že Arab to zosnoval a on má výčitky, lebo sa dopočul, že Pavol je vo väzení. No prokurátor vytiahol starý telefonát s Pavlovou dcérou, kde sa pýta či už poslala video. Tí, čo ste teraz zbĺkli AHA!, vedzte, že jeho dcéra spieva a tancuje, nahráva a do rôznych súťaží posiela kopu videí. Pavol namietal, nech prepíšu celý rozhovor, kde sa bavili o videu pre pesničku. Dôkaz neuznali.

Pavol dostal trinásť rokov v najstráženejšom stupni! Keď v záverečnej reči poukazoval na všetky nezrovnalosti, sudca ho zastavil: ,,To je pekné, pán Pavol, ale vy to všetko predstierate. Dobre poznám takých ako vy.“ Odsúdil a odišiel na dôchodok. Ešte mu aj nechal kolúznu väzbu, aj po ukončení vyšetrovania. Pavol sa odvolal na kraj.

Bolo to napäté obdobie. Neustále mi rozprával o samovražde, nadával na Slovensko, že keby takto fungujú súdy v Rakúsku, ľudia sa tam vzbúria. Plakal, hneval sa, bol paranoidný; raz v noci ma zobudil a kričal na mňa, prečo som sa nechal nahovoriť políciou, aby som proti nemu vypovedal. Po pár minútach sme prišli na to, že sa mu to snívalo.

Kraj prípad vrátil na opätovné dokazovanie, lebo záver by mohol poukázať aj na nevinu. Akoby mŕtvemu vdýchli život. Tešil sa. Dostal novú sudkyňu. Ibaže ako sa mesiace zbiehali, dokazovanie sa vracalo do starých koľají. Rozpory nikoho nezaujímali. Stále zotrvával v kolúznej väzbe. Sudkyňa ho odsúdila na desať rokov do stredného stupňa stráženia.

Začal písať kam sa dalo. Prezidentke, politikom, ombudsmanke, do redakcií. Nik mu nepomohol. Z MSSR mu prišla šablónovitá odpoveď, že všetko je v súlade so zákonom (nikto neriešil, či je dobrý zákon). Prezidentská kancelária jednoriadkovo oznámila, že nezasahuje do prípadov. Nepísal len o sebe, písal o extrémnych sadzbách, neľudských podmienkach, o porušovaní práv. O tom, čo teraz akože objavili, keď sa zabil mediálne známy človek.

Nezáujem. Potom mi zrušili kolúznu, rozdelili nás. Neviem, či bol nevinný, ale po určitom čase sa väčšina spoluväzňov ,,len tak medzi nami“ prizná. Alebo postupne svoj príbeh šperkuje novými vecami v ich prospech a pripadá to logické len im. On nie. Ani raz. Tri a pol roka vo väzbe. Tri v kolúznej (Čechy – kolúzna max tri mesiace). Prišiel o všetko. Je bezdomovec. Bez peňazí. Bude trvať roky, kým sa dostane k nejakému smiešnemu odškodnému, ako náhradu za vzácny čas… No nijaká sviečka nenahradí slnko, ktoré zapadlo. Raz stál pri okne, hlavu mal položenú na vyložených rukách a hodinu mlčal. Spýtal som sa, na čo pozerá, veď vidí iba ošarpaný múr. ,,Predstavujem si, ako asi vyzerá strom, tráva, jazero. Aké to je byť slobodný. Neviem si spomenúť.“

Slovensko má na okolí EÚ najtvrdšie sadzby, neprimerané a nelogické. Pred týždňom ukazovali organizovanú skupinu v Čechách. 60 miliónov € škoda. Sadzba 5-10 rokov. U nás za pokus bez reálneho následku dali 11 rokov (čítaj tu). Pavol má 10-15 za 170 000 €. Ak by aktualizovali tabuľky, ktoré určujú výšku škody (15 rokov zastarané!), mal by 3x nižšiu sadzbu. Nehovoriac o tom, že existuje možnosť, že je nevinný.

Ukončím to porovnaním z praxe (ak toto neprezrádza skutočné hodnoty našich zákonov, tak nič): Muž vylúpil zlatníctvo so zbraňou (priame ohrozenie života), viackrát súdne trestaný, dostal na dohodu s prokurátorom 4,8 roka (na dohodu môže ísť prokurátor o jednu tretinu dole pod spodnú hranicu sadzby), sadzba 7 – 12, menej ako Pavol. Ďalší muž sa vyhrážal otcovi dieťaťa, uniesol ho, spôsobil mu psychickú ujmu, hrozil smrťou dieťaťa, ak nezaplatí a dostal 5,5 roka (sadzba 7-12 – menej ako Pavol). Otec zobral maloletého chlapca, nútil ho do prostitúcie za účelom peňažného zisku, nútil ho žobrať, dieťa špinavé a zanedbané a psychicky zaostalé a súd ho potrestal 7,5 roka (sadba 4-10 rokov – menej ako Pavol – obžalovaný žiadal dohodu o vine a trestne s prokurátorom, keby mu vyhoveli, mohol dostať trest aj 3 roky!). Bývalý mestský policajt v Hurbanove vošiel do rómskeho dvora a zavraždil polku rodiny a dostal výnimočné zníženie trestu 8 rokov (sadzba 15-20 – síce vyššia ako Pavlova, ale nenásilný čin a vražda sa stretávajú). Muž týral manželku, bil ju, zamykal, nedával stravu, odopieral hygienu, hrozilo by mu 3-8 rokov (ak by to robil dlhodobo, hrozilo by mu  7 – 15- opäť menej ako Pavlovi).. Opitý chlap v parku znásilnil ženu, dostal na dohodu 4 roky (sadzba 5-10 rokov – menej ako Pavlova).

Ak sú toto príznačné znaky právneho štátu, som proti nemu. Ale komu by to prekážalo? Korupčníkom bojujúcim proti korupčníkom, sudcom, ktorí zamkli svoje osobné pocity pred odchodom do práce doma, alebo vrcholovému prokurátorovi v podmienečnom treste, ktorý tieto zákony pred 15 rokmi sám konštruoval?

 

O svedomí a ľudskej ľahostajnosti

09.05.2021

Opäť sa po dlhšej odmlke pripomínam spoza mreží, aby som vyprázdnil hlavu od myšlienok, ktoré sa tlačia von. V októbri 2004 v Škótsku sa konalo verejná odpustenie viny vyše 80tim osobám popraveným sa údajné bosoráctvo v priebehu 16. a 17. storočia. Väčšina uvedených osôb bola odsúdená bez predloženia konkrétnych dôkazov – výhradne na základe svedkov [...]

Opätovné zadržanie Jankovskej

06.03.2021

Vytúžené prepustenie na slobodu, otvárajú sa dvere, sloboda začína šeptať rečou príjemného vánku. Už len pár krokov a trápenie skončí. Už žiadne námatkové kontroly, vyzliekanie do naha (mne sa to stalo, keď som písal tieto riadky), lebo predpisy tak kážu. Už žiadne trieskanie do dverí o päť štyridsať päť. Zbohom erárne prádlo, zbohom budenie svetlom každú [...]

Naši premiéri! Únosy, bicykle, prostitútky a …

01.03.2021

Celý život ma vychovávali v duchu striktného dodržiavania zákonov, spoločenských konvencií i nasledovania vážených ľudí, čo vedú náš úžasný štát. ,,Tento človek je dar nášho ľudu, náš pán predseda, pán premiér,“ ukazovala mama tučným klobáskovým prstom na muža v obleku, vystupujúceho za sklom televízora. ,,On nás všetkých zachráni!“ dušovala sa [...]

NATO, Severoatlantická aliancia

Rumuni obnovia základňu pre lietadlá NATO v dôležitom regióne Čierneho mora

19.05.2021 02:05

Rumunsko opraví s finančnou pomocou USA bývalú sovietsku leteckú základňu Campia Turzii, aby tu mohli pristávať ťažké lietadlá a stíhačky.

pocasie-19-5-2021

Dažde ešte hrozia, môžu spôsobiť ďalšiu katastrofu?

19.05.2021 00:00

Naďalej je nutné rátať na Slovensku s daždivým počasím, výrazná zmena sa nechystá. Kde môže pršať viac a kde menej?

Eset, parkovisko

Súd vrátil Blahove statusy proti Esetu na sieť, dal prednosť slobode prejavu

19.05.2021 00:00

Poslanec Ľuboš Blaha nemusí zmazať svoje statusy týkajúce sa údajného ovplyvňovania parlamentných volieb 2020 spoločnosťou ESET.

Drôt / Železná opona / Hranica /

Bývalí funkcionári komunistického režimu Štrougal a Vajnar už nebudú stíhaní za strieľanie na hraniciach

18.05.2021 23:35

Prokuratúra sa zhodla s konštatovaním znalcov, že obaja bývalí politici trpia duševnou chorobou, ktorá im znemožňuje porozumieť zmyslu trestného konania.

captivum

Nikto sa nenarodí ako väzeň, alebo zločinec.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 35
Celková čítanosť: 157220x
Priemerná čítanosť článkov: 4492x

Autor blogu

Kategórie